Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

Ekonomika

Nemecko potrebuje 400-tisíc prisťahovalcov ročne, tvrdí šéf federálneho úradu práce

Sita
Zdieľať

25.8.2021 (Webnoviny.sk) – Nemecko vzhľadom na starnutie obyvateľstva potrebuje výrazne viac prisťahovalcov, aby kompenzovali nedostatok pracovnej sily. Uviedol to riaditeľ Spolkového úradu práce Detlef Scheele v utorkovom vydaní denníka Süddeutsche Zeitung.

Cielená migrácia

Počet ľudí v produktívnom veku v najväčšej európskej ekonomike podľa neho tento rok klesne o takmer 150-tisíc. „V nasledujúcich rokoch to bude oveľa dramatickejšie,“ citoval ho denník. Kľúčovú rolu budú podľa neho zohrávať prisťahovalci. Ako dodal, „nejde o azyl, ale o cielenú migráciu vzhľadom na medzery na trhu práce“.

„Potrebujeme 400-tisíc prisťahovalcov ročne, teda výrazne viac než v minulých rokoch… od ošetrovateľskej starostlivosti, cez technikov pre klimatizáciu, logistiku až po akademikov, všade bude nedostatok kvalifikovaných pracovníkov,“ uviedol Scheele.

Odmietanie cudzincov nefunguje

Nemecko má 83 miliónov obyvateľov. Vlani sa počet cudzincov v krajine zvýšil o približne 204-tisíc, čo je o 1,8 percenta viac než v predchádzajúcom roku, zároveň však ide o najnižší prírastok za posledných desať rokov.

Scheeleho vyjadrenia prichádzajú necelý mesiac pred parlamentnými voľbami v Nemecku. Na otázku týkajúcu sa politického odporu voči väčšiemu prisťahovalectvu, najmä vzhľadom na veľké počty utečencov a ďalších migrantov, ktorí začali prichádzať v roku 2015, odpovedal, že cudzincov možno odmietať, to však podľa neho „nefunguje“.

Krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (Afd), ktorá je najväčšou opozičnou stranou v končiacom parlamente, označila Scheeleho vyjadrenia za „nepochopiteľné“. „Robí zo seba hlásnu trúbu firiem, ktoré chcú s pomocou imigrácie ešte viac stlačiť mzdy,“ uviedol poslanec AfD René Springer.

Viac k témam: imigranti, migrácia, pracovná sila, prisťahovalci
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemecko potrebuje 400-tisíc prisťahovalcov ročne, tvrdí šéf federálneho úradu práce © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X