USA chcú obnoviť a zlepšiť vzťahy s Palestínou, znovu otvoria svoj konzulát v Jeruzaleme

25.5.2021 (Webnoviny.sk) – Spojené štáty znovu otvoria svoj generálny konzulát v Jeruzaleme. Krok, ktorým obnovia vzťahy s Palestínčanmi, zhoršené predchádzajúcou administratívou, v utorok oznámil americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Konzulát dlhodobo fungoval ako autonómny úrad zodpovedný za diplomatické vzťahy s Palestínčanmi, no bývalý prezident Donald Trump obmedzil jeho činnosť, a keď presunul ambasádu v Izraeli do Jeruzalema, odovzdal aj operácie konzulátu svojmu izraelskému veľvyslancovi.

Podpora dohody o prímerí

Trumpov krok rozhneval Palestínčanov, ktorí vnímajú východný Jeruzalem ako okupované územie a budúce hlavné mesto svojho štátu.

Blinken rozhodnutie oznámil po stretnutí s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom v Ramaláhu na okupovanom Západnom brehu. Presný dátum znovu otvorenia konzulátu však neuviedol.

„Ako som povedal pánovi prezidentovi, som tu, aby som podčiarkol záväzok Spojených štátov opätovne vybudovať vzťahy s Palestínskou samosprávou a Palestínčanmi, vzťahy vytvorené na vzájomnej dôvere a zdieľanom presvedčení, že Palestínčania aj Izraelčania si rovnako zaslúžia bezpečnosť, slobodné možnosti a dôstojnosť,” konštatoval.

Blinken je v oblasti, aby podporil minulotýždňovú dohodu o prímerí, ktorá ukončila 11-dňové boje medzi Izraelom a palestínskymi militantmi z hnutia Hamas, počas ktorých zahynulo viac ako 250 ľudí, prevažne Palestínčanov.

Ďalšie milióny na pomoc Gaze

Prisľúbil tiež „zhromaždiť medzinárodnú podporu” na pomoc Gaze a neskôr oznámil aj ďalšiu pomoc v hodnote takmer 40 miliónov dolárov, vrátane 5,5 milióna v podobe núdzovej pomoci.

Celková americká pomoc Palestínčanom od nástupu Bidenovej administratívy tým už prekročí 360 miliónov dolárov. Trumpova administratíva predtým prerušila takmer všetku pomoc určenú Palestíne.

Blinken pritom prisľúbil, že akékoľvek prostriedky pôjdu mimo rúk Hamasu, ktorý neuznáva právo na existenciu Izraela a rovnako ako Izrael aj Spojené štáty ho považujú za teroristickú organizáciu.

Viac k témam: Jeruzalem, medzinárodné vzťahy, Palestína, Pásmo Gazy
Zdroj: Webnoviny.sk – USA chcú obnoviť a zlepšiť vzťahy s Palestínou, znovu otvoria svoj konzulát v Jeruzaleme © SITA Všetky práva vyhradené.