Ústavnoprávny výbor vypočúva kandidátov na generálneho prokurátora

19.11.2020 (Webnoviny.sk) – Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR začal vypočutie kandidátov na generálneho prokurátora. Okrem členov výboru sa vypočutia zúčastňujú aj zástupcovia prezidentky Stanislav Gaňa a Marián Leško či predstavitelia mimovládnych organizácií.

„Dnes sa v oblasti justície Slovensko nachádza v zložitej situácii. Svedčí o tom nielen množstvo sudcov prokurátorov, ktorí sú obvinení z veľmi závažných trestných činov. Ale aj skutočnosť, že Slovensko nemá na čele generálnej prokuratúry svojho šéfa, nemá generálneho prokurátora a špeciálny prokurátor bol nedávno obvinený z trestnej činnosti. Námestníčka generálneho prokurátora, ktorá bola poverená výkonom funkcie generálneho prokurátora je podľa mojich informácií v karanténe, ale takisto jej hrozí trestné stíhanie. Je naozaj na mieste čo najskôr vybrať najkvalitnejšieho generálneho prokurátora,“ povedal na úvod predseda výboru Milan Vetrák (OĽaNO).

Uchádzačmi o post generálneho prokurátora sú Jozef Čentéš, Ján Šanta, Rastislav Remeta, Ján Hrivnák, Juraj Kliment, Maroš Žilinka a Tomáš Honz. Samotná voľba generálneho prokurátora sa v parlamente uskutoční na novembrovej schôdzi, ktorá sa začína 24. novembra.

Viac k témam: generálny prokurátor, voľba generálneho prokurátora
Zdroj: Webnoviny.sk – Ústavnoprávny výbor vypočúva kandidátov na generálneho prokurátora © SITA Všetky práva vyhradené.