Ústavný súd nevyhovel návrhu poslancov Smeru, nepáčili sa im zmeny v novele zákona o prokuratúre

29.9.2021 (Webnoviny.sk) – Ústavný súd Slovenskej republiky (ÚS SR) na stredajšom neverejnom zasadnutí pléna rozhodol, že nevyhovuje návrhu poslancov strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) v súvislosti s novelou zákona o prokuratúre z minulého roku. Informovala o tom hovorkyňa ÚS SR Martina Ferencová.

Opozičná strana Smer-SD podala v septembri minulého roka podnet na ÚS SR v súvislosti s novelou zákona o prokuratúre. V podnete strana požadovala, aby túto novelizáciu zákona vyhlásil ústavný súd za protiústavnú.

Politizácia prokuratúr

Pod podnet bolo podpísaných 26 poslancov Smeru-SD a niekoľko ďalších opozičných poslancov. Ako vedy uviedol Robert Fico, zákon obsahuje ustanovenia, ktoré potvrdzujú, že má dôjsť k politizácii generálnej prokuratúry a špeciálnej prokuratúry a je šitý na mieru pre konkrétnych uchádzačov o tieto funkcie.

Z novely zákona o prokuratúre vyplýva, že o pozíciu kandidáta na post generálneho prokurátora sa môže uchádzať aj osoba, ktorá nie je prokurátorom.

Čaputová vrátila novelu

Zároveň má platiť obmedzenie, že ten, kto bude chcieť kandidovať za generálneho prokurátora, nesmie posledné dva roky vykonávať politickú funkciu. Zákon rozširuje aj okruh navrhovateľov kandidátov do funkcie generálneho prokurátora.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vrátila predmetnú novelu zákona poslancom Národnej rady SR koncom júla s pripomienkami. Na 11. schôdzi parlamentu, ktorá sa konala 2. septembra 2020, členovia zákonodarného orgánu jej pripomienkam vyhoveli, a tak ju hlava štátu 7. septembra 2020 podpísala.

Viac k témam: Novela zákona, Prokuratúra
Zdroj: Webnoviny.sk – Ústavný súd nevyhovel návrhu poslancov Smeru, nepáčili sa im zmeny v novele zákona o prokuratúre © SITA Všetky práva vyhradené.