Home Správy Slovensko Ústavný súd zrejme stopol vyhlášku hygienikov a režim na hraniciach sa opäť...

Ústavný súd zrejme stopol vyhlášku hygienikov a režim na hraniciach sa opäť zmení

14.7.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 14. júla 11:01

Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) predpokladá, že Ústavný súd SR (ÚS SR) pozastaví účinnosť vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) týkajúcej sa režimu na hraniciach.

Kolíková sa rozprávala s Fiačanom

Ako povedala Kolíková pred stredajším rokovaním vlády, treba počkať na to, ako ÚS SR toto prípadné rozhodnutie odôvodní a následne zvoliť ďalší postup.

Viac o téme: Koronavírus

„Uvidíme, či ide o vážne, alebo len drobné pochybenie. S predsedom ústavného súdu Ivanom Fiačanom som sa rozprávala aj dnes (streda, pozn. red.), ale je logické, že mi dôvody tohto rozhodnutia nemôže oznámiť skôr, ako bude prezentované oficiálne,“ dodala Kolíková.

Opäť zmeny na hraniciach?

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) a minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) pred rokovaním vlády nepovedali, ako bude Slovensko po rozhodnutí ústavného súdu postupovať. Chcú si počkať na oficiálne vyjadrenie súdu.

Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) víta toto prípadné rozhodnutie ÚS SR. „Ak súd rozhodol o pozastavení tejto vyhlášky, tak chvalabohu ešte nestratil zdravý rozum,“ konštatoval na stredajšej tlačovej konferencii líder Hlasu-SD Peter Pellegrini. Hranice sa majú podľa jeho slov chrániť tak, aby ich prekračovali zdraví občania. „Nemáme ich deliť na zaočkovaných a nezaočkovaných, ale na zdravých a chorých,“ dodal Pellegrini.

Portál tvnoviny.sk však už v utorok informoval, že sudcovia rozhodli o pozastavení účinnosti vyhlášky, ktorá upravuje režim na hraniciach. Ide o povinnú karanténu pre nezaočkovaných pri návrate na Slovensko a nové pravidlá o testoch pre nezaočkovaných pendlerov.

Súd zároveň týmto rozhodnutím obnovil platnosť vyhlášky z júna, ktorá upravuje cestovateľský semafor a rozdeľuje krajiny na zelené, červené a čierne. Oficiálne vyjadrenie súdu sa očakáva v stredu 14. júla.

Viac k témam: hraničné kontroly, Koronavírus, pandemické opatrenia, režim na hraniciach
Zdroj: Webnoviny.sk – Ústavný súd zrejme stopol vyhlášku hygienikov a režim na hraniciach sa opäť zmení © SITA Všetky práva vyhradené.

NO COMMENTS

Exit mobile version