Úvery na bývanie rýchlo rastú, Slovákov motivuje nízka úroková sadzba hypoték

BRATISLAVA 2. júna (WebNoviny.sk) – Stav úverov na bývanie rástol aj v apríli. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska, ku koncu štvrtého mesiaca to bola suma 28,386 mld. eur pri medziročnom náraste o takmer 11 %.

Úverom na bývanie sa v posledných rokoch darí, pred desiatimi rokmi to pritom nebolo ani 10 mld. eur. Najvyššie trhové dvojciferné podiely mali v rámci úverov na bývanie Slovenská sporiteľňa, VÚB banka, Tatra banka a ČSOB. Ostatné banky mali podiel pod desať percent.

Vysoká konkurencia na trhu

Pod rýchle tempo rastu zadlžovania sa podľa analytičky Poštovej banky Lucie Dovalovej podpisuje ekonomický vývoj. Je to klesajúca nezamestnanosť, rastúce mzdy a nízke úrokové sadzby z úverových produktov, ktoré patria medzi najnižšie v celej únii.

A v dôsledku snahy využiť priaznivé podmienky na našom úverovom trhu rastie zadlženosť,” povedala pre agentúru SITA Dovalová. Ľudí bude k riešeniu vlastného bývania stále podľa nej motivovať aj naďalej nízka úroková sadzba hypoték, keďže aj hlavná úroková sadzba Európskej centrálnej banky ostane aj po zvyšok roka s veľkou pravdepodobnosťou na nulovej úrovni.

K rastu úverov prispieva podľa centrálnej banky aj aktivita finančných sprostredkovateľov, ktorých podiel postupne mierne rastie. Ich pôsobenie prispieva k vysokej miere konkurencie na trhu úverov na bývanie. Konkurencia medzi bankami pri poskytovaní úverov na bývanie je na Slovensku vyššia ako vo väčšine krajín eurozóny.

Reakcia na legislatívnu zmenu

Zároveň pretrváva podľa národnej banky zvýšená miera refinancovania, ktorá je spojená s navyšovaním istiny úveru. Medzi najvýraznejšie výkyvy patrila reakcia na legislatívnu zmenu v maximálnom poplatku za predčasné splatenie úveru na bývanie z roku 2016, ktorá prispela k zrýchleniu rastu úverového portfólia.

Úvery na bývanie poskytuje 17 bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.

Viac k témam: banky, hypotekárne úvery, hypotéky
Zdroj: Webnoviny.sk – Úvery na bývanie rýchlo rastú, Slovákov motivuje nízka úroková sadzba hypoték © SITA Všetky práva vyhradené.