V Alabame objavili zvyšky lode Clotilda, ktorá ako posledná pašovala otrokov z Afriky

BIRMINGHAM 23. mája (WebNoviny.sk) – V americkom štáte Alabama objavili loď, o ktorej je známe, že ako posledná pašovala otrokov z Afriky do USA. Zvyšky drevenej lode Clotilda našli na dne rieky Mobile.

Majitelia ju zámerne potopili

Plavidlo priviezlo do Alabamy mužov, ženy aj deti. Stalo sa tak tajne desaťročia po tom, čo americký Kongres zakázal dovážanie otrokov do krajiny. Následne ju majitelia zámerne potopili, aby zahladili stopy.

Nájdenie Clotildy predstavuje výnimočný archeologický objav,” uviedla riaditeľka Historickej komisie v Alabame Lisa Demetropoulosová Jonesová.

Jej cesta “reprezentuje jedno z najtemnejších období modernej histórie” a jej vrak je “hmatateľným dôkazom otrokárstva“, doplnila.

Obchod prekvital aj po zákaze

Spojené štáty zakázali dovoz nových otrokov v roku 1808, avšak obchod s otrokmi prekvital aj po tomto dátume, keďže dopyt po robotníkoch bol zo strany plantážnikov na juhu stále veľký.

Clotilda priviezla v roku 1860 do Alabamy 110 mužov, žien a detí z územia terajšieho afrického štátu Benin. Niektorí ich potomkovia stále žijú v oblasti Alabamy, známej dnes ako Africatown.

Viac k témam: vrak lode
Zdroj: Webnoviny.sk – V Alabame objavili zvyšky lode Clotilda, ktorá ako posledná pašovala otrokov z Afriky © SITA Všetky práva vyhradené.