Home MAGAZÍN V Európskom parlamente odhalili pamätník slovenského novinára so snúbenicou a aj maltskej...

V Európskom parlamente odhalili pamätník slovenského novinára so snúbenicou a aj maltskej novinárky

Na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli v utorok odhalili pamätník zavraždeného novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a tiež zavraždenej maltskej novinárky Daphne Caruana Galizia.

Ako ďalej agentúru SITA informovala europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, zavraždených si na podujatí „Immortal Truth/Nesmrteľná pravda“ uctila skupina poslancov EP a predstaviteľov Európskej komisie za prítomnosti ich rodinných príslušníkov.

Organizátorkou spomienkového podujatia bola Ďuriš Nicholsonová (ECR/SaS) v spolupráci s maltským poslancom Davidom Casom (EPP).

Boj za spravodlivosť

Cieľom podujatia bolo podľa Nicholsonovej vyzdvihnúť boj zavraždených novinárov za spravodlivosť, odhodlanie a odvahu, ktorú zoči voči skorumpovanému systému preukázali.

Obe vraždy – na Malte aj u nás na Slovensku – mali spoločného menovateľa. Boli to tie špinavé peniaze,“ vyhlásil v príhovore otec zavraždeného Jána, Jozef Kuciak.

Vyjadril aj želanie, že zistenia jeho syna sa budú naďalej vyšetrovať a že napredovaniu vyšetrovania pomôže hlavne vytvorenie európskej prokuratúry na čele s európskou prokurátorkou.

Prečítajte si, aké vzory majú mladí ľudia

Riskujú svoj život

Matka zavraždenej Martiny Zlatica Kušnírová vo svojom príhovore poukázala na to, že novinári často riskujú svoj život, ale ich nikto nechráni.

Jeden neobyčajný, mladý a šikovný novinár zrazu ohrozil celú mafiu. Ak nejaký členský štát Európskej únie nedokáže ochrániť svojich občanov, novinárov ani farmárov, niekde sa stala chyba. Vážení poslanci a poslankyne, prosím, nezatvárajte pred tým oči, srdce Európy krváca,“ zdôraznila.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili vo februári 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Caruana Galizia zahynula pri výbuchu auta v októbri 2017.

Zdroj: Webnoviny.sk – V Európskom parlamente odhalili pamätník slovenského novinára so snúbenicou a aj maltskej novinárky © SITA Všetky práva vyhradené.

NO COMMENTS

Exit mobile version