V Jordánsku rezignoval minister zdravotníctva, pre výpadok kyslíka v nemocnici zomreli pacienti

0

13.3.2021 (Webnoviny.sk) – Jordánsky minister zdravotníctva Nathir Obeidat v sobotu rezignoval na svoju funkciu, informujú štátne médiá. Stalo sa tak po tom, čo najmenej sedem ľudí na nemocničnom oddelení pre pacientov s ochorením COVID-19 v meste Salt zomrelo v dôsledku nedostatku zásob kyslíka.

Budovu obkolesili policajti

Do Saltu, 20 kilometrov severne od hlavného mesta Ammán, v sobotu vycestoval aj kráľ Abdalláh II., aby pomohol upokojiť nahnevané rodiny, ktoré sa zišli pred vládnou nemocnicou. K nemocnici prišlo zhruba 150 príbuzných pacientov. Budovu obkolesili policajti a bezpečnostní pracovníci, ktorý im bránili v tom, aby sa dostali dnu.

Viac o téme: Koronavírus

Výpadok zásob kyslíka v nemocnici trval podľa medializovaných správ viac ako 40 minút. Premiér Bišár Chasawna už nariadil vyšetrenie úmrtí. Podľa televízie Al-Mamlaka kráľ zase nariadil suspendáciu riaditeľa nemocnice.

Zaočkovať chcú štyri milióny ľudí

Jordánsko bojuje s nárastom infekcií a úmrtí v dôsledku koronavírusu. Kráľovstvo od začiatku pandémie potvrdilo viac ako 465-tisíc prípadov COVID-19 a viac ako 5 200 úmrtí. Minulý mesiac sprísnilo obmedzenia, zaviedlo víkendový lockdown a nočný zákaz vychádzania, aby zamedzilo šíreniu koronavírusu.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Krajina sa tiež v boji s koronavírusom usiluje zabezpečiť dostatok vakcín. Očkovanie začalo v Jordánsku v polovici januára, pričom úrady tento rok plánujú zaočkovať viac ako štyri milióny obyvateľov. V piatok ako prvá krajina na Blízkom východe dostalo vakcíny prostredníctvom medzinárodnej iniciatívy COVAX, a to konkrétne 144-tisíc dávok očkovacej látky AstraZeneca. Druhú dodávku od COVAX-u by malo dostať v apríli. Európska únia vyhradila osem miliónov eur na pomoc Jordánsku pri kúpe vakcín.

Viac k témam: COVID-19, demisia, Koronavírus, očkovanie, rezignácia, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – V Jordánsku rezignoval minister zdravotníctva, pre výpadok kyslíka v nemocnici zomreli pacienti © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu