V kauze Syseľ sa postavil pred súd aj bývalý poslanec, pre sudcov z Košíc a Prešova mal sprostredkovať úplatky

3.11.2022 (Webnoviny.sk) – Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku vo štvrtok začal súdny proces v kauze korupcie na súdoch na východnom Slovensku.

Obžalobe z prečinu nepriamej korupcie v tomto prípade čelia podnikateľ Marián Sisák, bývalý sudca Miroslav Novák a advokát Alexej Ivanko. Ten bol v roku 2002 až 2006 aj poslancom Národnej rady SR zvoleným za SDKÚ.

Tri skutky

Obžaloba sa v tomto prípade týka troch skutkov, pri ktorých mali obžalovaní sprostredkovať úplatky v sumách tisícov eur pre sudcov z Košíc a Prešova. V dvoch prípadoch išlo o zmiernenie uloženého trestu a v jednom prípade o vyňatie nehnuteľností z konkurzného konania.

Všetci traja obžalovaní pred súdom uviedli, že sú nevinní. Súd už o vine Mariána Sisáka, Miroslava Nováka a Alexeja Ivanka rozhodol trestným rozkazom. Keďže však podali odpor, vo veci bolo nariadené hlavné pojednávanie.

Protikorupčná akcia Syseľ

Národná kriminálna agentúra dotyčných obvinila v októbri 2021 v rámci protikorupčnej akcie Syseľ. Podnikateľ Marián Sisák bol podľa medializovaných informácií blízky viacnásobne stíhanému Marianovi Kočnerovi.

Vo februári tohto roku ho samosudkyňa ŠTS v inom prípade uznala za vinného zo zločinu poškodzovania finančných záujmov európskych spoločenstiev v štádiu pokusu v jednočinnom súbehu s pokusom prečinu subvenčného podvodu. Za to mu uložila úhrnný trest odňatia slobody tri roky s podmienečným odkladom na dobu štyroch rokov.

Viac k témam: akcia Syseľ, Nepriama korupcia, Poslanec, Súdny proces, Trestný čin
Zdroj: Webnoviny.sk – V kauze Syseľ sa postavil pred súd aj bývalý poslanec, pre sudcov z Košíc a Prešova mal sprostredkovať úplatky © SITA Všetky práva vyhradené.