V nedeľu na hory nechoďte, meteorológovia vydali 3. stupeň výstrahy pred silným vetrom

30.1.2022 (Webnoviny.sk) – Meteorológovia vydali na nedeľu 30. januára tretí stupeň výstrahy pred vetrom na horách pre okresy Poprad, Brezno, Liptovský Mikuláš, Tvrdošín, Ružomberok a Banská Bystrica.

Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe. Výstraha platí od 8:30 do polnoci. Na horách v polohách od cca 1 700 metrov očakáva SHMÚ výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý prechodne dosiahne priemernú rýchlosť 30 m/s (110 km/h) alebo krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 45 – 50 m/s (160 – 180 km/h).

„Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo),“ upozornilo SHMÚ. Na silný vietor na horách upozorňuje aj ďalšie okresy, pre ktoré vydal výstrahy druhého a prvého stupňa.

Navyše na západe Slovenska a pre okresy Poprad a Brezno bude platiť v nedeľu 30. januára výstraha druhého stupňa pred silným vetrom, ktorý môže dosiahnuť priemernú rýchlosť 16 – 19 metrov za sekundu (60 – 70 km/h) a krátkodobo, v nárazoch, rýchlosť 23 – 29 metrov za sekundu (85 – 105 km/h).

Viac k témam: Počasie, Predpoveď počasia, Silný vietor
Zdroj: Webnoviny.sk – V nedeľu na hory nechoďte, meteorológovia vydali 3. stupeň výstrahy pred silným vetrom © SITA Všetky práva vyhradené.