V Prešovskom kraji distribuujú testy pre zariadenia sociálnych služieb, doteraz nákazu nepotvrdili

0
V Prešovskom kraji distribuujú testy pre zariadenia sociálnych služieb, doteraz nákazu nepotvrdili

6.5.2020 (Webnoviny.sk) – Zamestnanci zariadení sociálnych služieb (ZSS) v pôsobnosti Prešovského kraja majú negatívne testy na koronavírus. Potvrdili to výsledky PCR testov u takmer 300 zamestnancov ZSS v priamom kontakte s klientmi, ktorým minulý týždeň odobrali vzorky.

Viac o téme: Koronavírus

Aktuálne sa u verejných i neverejných poskytovateľov v kraji rozbieha celoplošné testovanie takzvanými rýchlotestami. Prešovský samosprávny kraj (PSK) inicioval v uplynulých dňoch testovania zamestnancov v 25 zariadeniach, ktorých je zriaďovateľom.

Naposledy odoberanie vzoriek prebehlo v spolupráci so spoločnosťou Medirex na 5-tich odberných miestach zriadených priamo v ZSS vo Svidníku, v Humennom, Kežmarku, Spišskom Podhradí a v Prešove.

Celoplošné testovanie

Z 281 testovaných zamestnancov našich zariadení sociálnych služieb nemal ani jeden pozitívny test na koronavírus, takže je to veľmi dobrá správa. Spolu máme aj z vlastnej iniciatívy otestovaných do približne 460 zamestnancov, všetko s negatívnym nálezom. Čakáme ešte na výsledky kontrolného testovania v Centre sociálnych služieb Domov pod Tatrami v Batizovciach, po ktorom, verím, budeme môcť konštatovať, že situácia je v zariadeniach župy pokojná a stabilizovaná,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Ako ďalej informoval, už v najbližších dňoch vykonajú v zariadeniach aj celoplošné testovanie rýchlotestami, ktoré zabezpečil štát cez Štátne hmotné rezervy SR. Vyššie územné celky ich postupne distribuujú do všetkých sociálnych zariadení na svojom území.

Zabezpečenie distribúcie

Momentálne zabezpečujeme distribúciu nielen k verejným, ale aj k neverejným poskytovateľom sociálnych služieb, ktorým spolu s rýchlotestami pribaľujeme aj ochranné pracovné prostriedky. Sety budú v priebehu tohto a budúceho týždňa postupne doručované do zariadení sociálnych služieb a do zariadení krízovej intervencie. Odovzdávať ich budeme podľa inštrukcií ministerstva a s podrobnou inštruktážou s tým, že testovanie vykoná kvalifikovaný zdravotnícky pracovník, sestra, ktorú si určí priamo samotný poskytovateľ,“ konkretizoval vedúci Odboru sociálnych vecí a rodiny Úradu PSK Pavel Slaninka.

Ten zároveň dodal, že ak poskytovateľ nebude mať možnosť vykonať testovanie prostredníctvom vlastného personálu alebo prostredníctvom zmluvnej ADOS, osobu na výkon testovania v takomto zariadení určí vyšší územný celok.

Zariadenia sociálnych služieb

Celoplošné testovanie v zariadeniach sociálnych služieb bolo zavedené v súvislosti so šíriacou sa nákazou nového koronavírusu a prvými pozitívnymi prípadmi ochorenia Covid-19 v zariadeniach sociálnych služieb na Slovensku.

Uskutočňuje sa formou takzvaných kazetových rýchlotestov, ktoré majú odhaliť v pomerne krátkom čase prítomnosť protilátok IgM a IgG proti koronavírusu, pričom až pri potvrdenej pozitivite nasleduje presnejšie PCR testovanie.

Rýchlotestami na koronavírus budú testovaní všetci zamestnanci a klienti zariadení sociálnych služieb. Na území Prešovského kraja by sa malo opatrenie dotknúť 25 verejných a 81 neverejných poskytovateľov sociálnych služieb.

Viac k témam: centrá sociálnych služieb, Koronavírus, zariadenia pre seniorov
Zdroj: Webnoviny.sk – V Prešovskom kraji distribuujú testy pre zariadenia sociálnych služieb, doteraz nákazu nepotvrdili © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu