V troskách budovy v Bejrúte nie sú žiadne známky života, predtým malo ísť o dych dobrovoľníkov

6.9.2020 (Webnoviny.sk) – Záchranári nenašli v sutinách domu v Bejrúte, zničenom obrovskou augustovou explóziou, známky života, ktoré skôr počas týždňa naznačovali senzory. Tím približne 50 dobrovoľníkov, vrátane záchranárov z Čile, pracoval v troskách od štvrtka, no po vyčistení 95% sutín nenašli zdroj signálu.

Vycvičený pes v stredu v noci aj vo štvrtok zacítil pod troskami zničenej budovy známky života. Následne špeciálne senzorické zariadenie zaznamenalo signál pulzu. Záchranári tvrdili, že pod sutinami v hĺbke troch metrov zachytili dýchanie.

Dych dobrovoľníkov

“Technicky povedané, nie sú tam žiadne známky života,” povedal v sobotu počas tlačovej konferencie šéf čilskej záchrannej skupiny Topos Francisco Lermanda.

Novinárom vysvetlil, že známky života, ktoré počas ostatných dvoch dní zaznamenali, bol dych dobrovoľníkov, ktorí pracovali vo vnútri budovy. Úsilie záchranárov sa teraz sústredí na vyčistenie trosiek a hľadanie ostatkov.

Explózia v Bejrúte

Štvrtého augusta otriasla Bejrútom mohutná explózia, keď v tamojšom prístave vybuchlo 2 750 ton dusičnanu amónneho. Výbuch spôsobený pravdepodobne neďalekým požiarom pocítili v niekoľkých častiach mesta a v okruhu niekoľkých kilometrov spôsobil rozsiahle škody.

Zomrelo takmer 200 ľudí a tisícky utrpeli zranenia. Niekoľko stoviek tisíc obyvateľov prišlo v priebehu niekoľkých sekúnd o strechu nad hlavou. Siedmi ľudia sú stále nezvestní.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: explózia, pátranie, smrť, tragédia, Výbuch v Bejrúte
Zdroj: Webnoviny.sk – V troskách budovy v Bejrúte nie sú žiadne známky života, predtým malo ísť o dych dobrovoľníkov © SITA Všetky práva vyhradené.