Domov Správy Slovensko Minister Mikulec je odvolávaný už siedmykrát, návrh iniciovala strana Smer-SD (naživo)

Minister Mikulec je odvolávaný už siedmykrát, návrh iniciovala strana Smer-SD (naživo)

13.9.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 13. septembra 13:41

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) otvoril mimoriadnu schôdzu o odvolaní Romana Mikulca (OĽaNO) z funkcie ministra vnútra. Návrh iniciovala opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). Ide už o siedmy pokus o odvolanie Mikulca z postu šéfa rezortu vnútra.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Vláda s návrhom poslancov nesúhlasí a vidí za ním strach opozície, že ich dobehnú ich vlastné kroky z minulosti.

„Opäť ide o politicky motivovaný útok. Faktom je, že z čias vládnutia vlád, ktorých bola strana Smer-SD súčasťou, je 17 ľudí právoplatne odsúdených, obžalovaných je 25 osôb v deviatich prípadoch a 17 ľudí je obvinených v rámci aktuálne prebiehajúcich trestných konaní,“ uvádza sa v nesúhlasnom stanovisku k návrhu, ktorý schválila Vláda SR na svojom utorňajšom rokovaní.

Predseda strany Smer-SD Robert Fico a jeho kolegovia podľa prijatého uznesenia vlády verejne klamú a podsúvajú v návrhu na odvolanie Mikulca iba svoje fantázie ako fakty. „Spochybňovanie procesov a podsúvanie falošnej reality je očividnou snahou na prikrytie závažných podozrení z minulosti. Minister vnútra Roman Mikulec každý svoj krok verejnosti vysvetlil a nemá tak problém urobiť kedykoľvek, pretože nemá čo skrývať,“ píše sa v materiáli.

Skupina poslancov Smeru-SD zdôvodňuje svoj návrh vyvodením politickej zodpovednosti voči Mikulcovi pre podozrenie z korupcie, zneužívania právomoci verejného činiteľa a nezvládnutia riadenia prideleného rezortu. Minister podľa nich manipuluje vyšetrovanie veľkých káuz. Vyčítajú mu klientelizmus a rodinkárstvo, ktoré má podľa nich „zakódové vo svojej DNA“.

Ako konkrétny príklad uvádzajú, že Nemocnicu sv. Michala, riadenú ministerstvom vnútra, stráži od augusta tohto roku firma Joseba, ktorej konateľom bol do jesene 2020 brat ministra. Odkedy je Mikulec vo funkcii, dostala firma podľa smeráckych poslancov tri štátne zákazky a za rok stráženia nemocnice si Joseba prilepší o 220-tisíc eur.

Poslanci v návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra spomínajú aj zrušenie obvinenia voči exšéfovi SIS Vladimírovi Pčolinskému Generálnou prokuratúrou SR. Rozhodnutie je podľa nich „dôkazom totálnej manipulácie tohto trestného konania“ a politickú zodpovednosť za postup Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) musí niesť Mikulec.

Skupina opozičných poslancov ďalej tvrdí, že šéf rezortu vnútra prijímal úplatky. „Z prijímania úplatku vo výške 100-tisíc eur ho usvedčuje nahrávka rozhovoru medzi vtedajších riaditeľom NAKA B. Zurianom a bývalým prezidentom Finančnej správy SR F. Imreczem,“ píšu v návrhu.

Viac k témam: Mimoriadna schôdza parlamentu, Minister vnútra SR, Odvolávanie Mikulca, Rokovanie NR SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Minister Mikulec je odvolávaný už siedmykrát, návrh iniciovala strana Smer-SD (naživo) © SITA Všetky práva vyhradené.

Žiadne komentáre

Exit mobile version