Väčšina rodičov chce mať zo svojich detí lekárov, ale prekvapí vás, čo je najmenej obľúbené povolanie

0
Väčšina rodičov chce mať zo svojich detí lekárov, ale prekvapí vás, čo je najmenej obľúbené povolanie

Zaujímavejším povolaním ako vedec bola pre respondentov pozícia lekára, IT špecialistu, právnika či architekta.

Vyplýva to z prieskumu agentúry 2muse pre Eset Science Award – ocenenie pre výnimočných vedcov, ktorý poskytla Michaela Lukovičová z agentúry Seesame. Na prieskume, ktorý sa konal od 16. do 18. februára 2021, sa zúčastnilo 1 002 respondentov nad 15 rokov.

Lukovičová priblížila, že povolanie vedca by svojmu dieťaťu vybralo 17 percent ľudí, pričom rovnaký počet by zvolilo povolanie remeselníka. Respondenti si z rebríčka povolaní mohli označiť tri možnosti. Najpopulárnejšie bolo povolanie lekára. Túto možnosť si zvolila takmer polovica opýtaných.

Slovensko potrebuje zlepšiť postavenie vedy

Z respondentov zaznačilo možnosť IT špecialistu 45 percent, právnika 35 percent a architekta 20 percent. Povolanie policajta by pre svoje dieťa vybralo 11 percent a hasiča 10 percent respondentov.

Deväť percent respondentov by rado videlo svoje dieťa ako vysokoškolského pedagóga a rovnaký počet ako poslanca Národnej rady SR. Pre respondentov bolo najmenej zaujímavé povolanie YouTuber/influencer (5 percent) či televízny moderátor (5 percent).

Podľa Lukovičovej s povolaním vedca sa ľudom spájajú kladné vlastnosti. Respondenti ich považujú za inteligentných, trpezlivých, ale aj zaneprázdnených. Viac ako 86 percent opýtaných v prieskume súhlasilo s tým, že Slovensko potrebuje zlepšiť postavenie vedy a vedcov.

Ako podporiť ženy v smerovaní na oblasť vedy, aby mohli mať rovnako úspešnú kariéru ako muži?

Zdroj: Facebook Michaely Musilovej

Ohodnotenie vedcov je nedostatočné

Finančné ohodnotenie vedcov je však podľa 60 percent respondentov nedostatočné. Takmer 90 percent opýtaných súhlasilo s tým, že vedecká práca je pre rozvoj a prosperitu spoločnosti nesmierne dôležitá.

„Bežní ľudia si nie vždy vedia predstaviť, čo všetko vedecká práca zahŕňa a vyžaduje. Je preto úlohou vedcov samotných, ale aj inštitúcií a odborných spoločností jednoduchým jazykom vysvetľovať prínos vedy a výskumu,“ vysvetlil generálny riaditeľ spoločnosti Eset Richard Marko.

Dodal, že aj to je úlohou ocenenia Eset Science Award, ktoré vstúpilo do tretieho ročníka. Vedcov a vysokoškolských pedagógov možno nominovať do 17. mája.

Prečítajte si o najväčších ženách vo vede

Zdroj: Webnoviny.sk – Väčšina rodičov chce mať zo svojich detí lekárov, najmenej obľúbeným je televízny moderátor © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie