Veľké sťahovanie kvôli COVID-19: New York opustilo vyše 3 miliónov ľudí

0
Veľké sťahovanie kvôli COVID-19: New York opustilo vyše 3 miliónov ľudí
New York, pixabay.com

COVID-19 zmenil spôsob, akým ľudia žijú a pracujú. Tí, ktorým to pracovné miesta dovoľovali, z miest odišli. Pri práci na diaľku mnohí zistili, že majú viac času. Niektorí sa rozhodli úplne opustiť svoju prácu, čo vyvolalo tzv. „Veľkú migráciu“.

Ako to všetko ovplyvnilo trendy v bývaní? To je otázka, na ktorú sa pokúsime odpovedať v tomto článku, kde sa pozrieme na trendy v sťahovaní v USA od pandémie COVID.

Začneme niekoľkými rýchlymi štatistikami, ktoré vám môžu poskytnúť predstavu o tom, ako sa tento trend vyvíjal.

Niekoľko štatistík

Tu je niekoľko rýchlych štatistík, ktoré vám poskytnú predstavu o trendoch od vyhlásenia COVID-19 za pandémiu. Jedna pätina dospelých v USA sa presťahovala alebo poznala niekoho, kto to urobil v dôsledku COVID-19. New York má celkovo 8,4 miliónov obyvateľov. Podľa Unacast, ktorý analyzuje a lokalizuje mobilné dáta, až 3,57 milióna odišlo z New Yorku očas roku 2020.

Počet ľudí, ktorí opustili New York v roku 2020, bol o 487 % vyšší v porovnaní s rokom 2019.

Všeobecné trendy v pohybe od COVID-19

Ako pandémia COVID-19 ovplyvnila trendy v sťahovaní v rámci USA? Zatiaľ čo niektorí používajú výrazy ako exodus, keď informujú o Američanoch, ktorí odišli z miest na predmestia a do menších miest, iní tvrdia, že tieto správy sú prehnané a že migrácia bola nízka.

Pozrime sa bližšie na to, ako vyzerajú dôvody tých, ktorí sa presťahovali.

Byť bližšie k domovu

V článku z apríla 2021, ktorý zverejnil Bloomberg.com, Marie Patino, Aaron Kessler a Sarah Holder hovoria, že aj keď Američania opúšťajú mestá, „neexistuje žiadny mestský exodus“. Dodávajú, že väčšina ľudí, ktorí sa presťahovali, zostala blízko miesta, odkiaľ prišli. Marie Patino a jej kolegovia používajú údaje USPS a amerického sčítania ľudu, aby dospeli k záveru, že „v Spojených štátoch sa počet ľudí, ktorí sa trvalo presunuli medzi marcom 2020 a februárom 2021, zvýšil len o skromné 3 %.

Národná asociácia realitných kancelárií (NAR) podporuje myšlienku, že tí, ktorí sa presťahovali, nezašli ďaleko. Organizácia hovorí: „Konkrétne vidíme ľudí, ktorí sa sťahujú z niektorých najobľúbenejších oblastí krajiny a sťahujú sa na predmestia.“ Dodáva: „To znamená, že väčšina ľudí sa presťahovala blízko k svojmu domu.“

Unášanie smerom k predmestiam

Jedným z hlavných pohybových trendov zaznamenaných od začiatku pandémie COVID je všeobecná tendencia ľudí sťahovať sa z miest na predmestia. V správe s názvom Emerging Trends in Real Estate 2021 spoločnosť PricewaterhouseCoopers uvádza, že pohyb smerom k predmestiam možno vysvetliť tým, že ľudia túžia po väčšom priestore.

V tej istej správe sa uvádza, že „COVID podnietil mnohých mladých obyvateľov miest, aby prehodnotili najlepšie možné miesto a zostali v spojení s mestskými zariadeniami, po ktorých túžia.“

Prečo však až od COVID-u viac rodín uprednostňuje predmestia?

Anna Cottrell v Realhomes.com uvádza, že tichší život, cenovo dostupnejšie nehnuteľnosti a vonkajšie priestory ako záhrada, sú výhody, ktoré mnohé rodiny, najmä tie s deťmi, čoraz viac oslovujú.

Zatiaľ čo ľudia s rodinami uprednostňujú predmestský a vidiecky život, ľudia žijúci ako jednotlivci sa vo všeobecnosti rozhodli presťahovať do metropolitných oblastí. V rovnakom prieskume NAR sa uvádza, že sedem z desiatich ľudí, ktorí sa v prvej polovici roku 2021 presťahovali do mestských centier, boli jednotlivci.

Prečo sa ľudia od vypuknutia COVID-u sťahujú?

Z vyššie uvedených poznatkov je jasné, že keď sa COVID začal šíriť po USA začiatkom roka 2020, veľa ľudí sa presťahovalo natrvalo aj dočasne, čím sa vytvorili tzv. pandemickí migranti. Aké boli však hlavné dôvody, ktoré prinútili ľudí presťahovať sa od začiatku pandémie?

Vo všeobecnosti väčšina ľudí, ktorí sa natrvalo presťahovali od vyhlásenia COVID, sú ľudia, ktorí boli vždy uvažovali o sťahovaní. Ako niektorí poznamenali, COVID prinútil mnohých ľudí, ktorí už mali v úmysle presťahovať sa, urýchliť svoje konečné rozhodnutie a presťahovať sa skôr, ako by to pôvodne urobili, keby nedošlo k pandémii COVID.

Dočasné presuny však zasiahli najmä vzdelávacie inštitúcie, firmy a organizácie, ktoré boli nútené ukončiť svoju činnosť v dôsledku rôznych blokád v rôznych štátoch.

Foto: pixabay.com

Nižšie životné náklady a vyššia kvalita

V správe Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) z októbra 2020 sa uvádza: „Ekonomické a sociálne narušenie spôsobené pandémiou je zničujúce: desiatkam miliónov ľudí hrozí pád do extrémnej chudoby, zatiaľ čo počet podvyživených ľudí sa v súčasnosti odhaduje na takmer 690 miliónov, by sa do konca roka mohla zvýšiť až o 132 miliónov.“

Vyššie uvedené vyhlásenie WHO môže znieť ako opis chudobnej rozvojovej krajiny. Avšak každý, kto videl Američanov stáť v rade na potravinové balíčky na vrchole pandémie, keď 9,4 milióna ľudí prišlo o prácu, by pochopil, že toto vyhlásenie hovorí aj pre USA. Preto je pochopiteľné, prečo sa približne 35 % pohybov súvisiacich s COVID udialo z finančných dôvodov.

Aj keď sa mnohí presťahovali na predmestia s úmyslom nájsť nižšie životné náklady a vyššiu kvalitu života, rastúci dopyt v takýchto oblastiach mohol podkopať prípadné úspory. Shawn Baldwin píše pre CNBC.com, že „Keďže majitelia domov nie sú ochotní predávať, rekordne nízka ponuka domov na predaj prinútila kupujúcich k intenzívnym ponukovým vojnám.“

Myšlienku, že ľudia sa presťahovali na miesta, kde očakávali, že minú menej, podporuje správa Bloomberg CityLab, ktorá uviedla, že regióny v San Jose a San Franciscu, dvoch najdrahších amerických trhoch s bývaním, zaznamenali najvyšší nárast počtu ľudí, ktorí sa natrvalo sťahujú kvôli pandémii (17 % a 23 % v uvedenom poradí).

Schopnosť pracovať na diaľku

Ak mala pandémia COVID priniesť niečo nové, bola by to skutočnosť, že ľudia môžu byť rovnako produktívni pri práci z domu ako pri práci z kancelárie. V dôsledku toho sa mnohí ľudia rozhodli presťahovať, pretože teraz mohli pracovať odkiaľkoľvek.

Správa McKinsey Global Institute tvrdí, že zatiaľ čo prácu na diaľku mnohí vnímali ako niečo dobré, COVID z nej urobil nevyhnutnosť. Ten istý inštitút predpovedá, že v dôsledku pandémie bude viac ako 20 % svetovej pracovnej sily pracovať väčšinu času z domu.

Platí to predovšetkým pre jednotlivcov na vysokokvalifikovaných pracovných miestach v sektoroch ako IT, poisťovníctvo a financie. Trend práce z domu tiež viedol mnohých k tomu, aby prehodnotili, či chcú kvôli práci zostať na miestach, ktoré sa im nepáčia. Tento trend viedol k takzvanej „veľkej rezignácii“, ktorá pokračovala aj v roku 2021. Len v apríli 2021 napríklad ukončilo prácu viac ako 4 miliónov Američanov.

Chránenie sa voči vírusu a podpora rodiny

Prieskum poskytovateľa sťahovacích služieb, HireAHelper, dospel k záveru, že 36 % respondentov sa presťahovalo na miesto, kde sa cítili bezpečnejšie. Títo jedinci hľadali miesto, kde bolo menej pravdepodobné, že sa nakazia vírusom.

Aj keď sa veľa ľudí sťahuje na bezpečnejšie miesta, 10 % respondentov v prieskume HireAHelper uviedlo, že sa presťahovali do oblastí, kde boli obmedzenia menej prísne, a zariadenia, ako sú školy, zostali otvorené.

Zdroj: https://www.reuters.com/article/usa-economy-nyc-idINKBN28P1Q8

Coronavirus Moving Study: People Left Big Cities, Temporary Moves Spiked In First 6 Months of COVID-19 Pandemic

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie