Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

MAGAZÍN

Čo jedávali Židia na Veľkú noc? Každé jedlo malo svoj význam!

Zdieľať

Veľký piatok, ktorý si kresťania dnes pripomínajú, je deň utrpenia, ukrižovania a smrti Ježiša Krista. V rímskokatolíckych chrámoch sa v tento deň neslúži svätá omša, oltáre sú bez chrámového rúcha.

Veriaci sa postia od mäsitých pokrmov a najesť sa môžu za deň do sýtosti raz. Je to deň osobitne zasvätený spomienke Ježišovho utrpenia a smrti na kríži.

Je to deň pôstu, pokánia a jediný deň roka, keď sa neslávi eucharistická obeta. Namiesto nej sa koná liturgia umučenia Pána, ktorá pozostáva z bohoslužby slova, slávnostnej modlitby veriacich, z poklony Svätému krížu a sv. prijímania.

Ježišovu smrť pripomína aj liturgická farba – farba krvi. V tento deň sa čítajú alebo spievajú pašie.

Aká bola Veľká noc kedysi?

Veľká noc sa volala aj sviatok nekvasených chlebov a pripomínala si čas, kedy Boh vyviedol Izraelitov z Egypta. Židovská večera sa volá sa tiež paschálna večera, pascha, alebo sederová večera a má svoj presný poriadok – podobne ako u nás na Vianoce Štedrá večera. 
Pripomína tú večeru, ktorú jedli Izraeliti v Egypte tesne pred tým, než ich Pán Boh vyslobodil z otroctva. Každý druh jedla, ktoré sa je, niečo symbolizuje. 

Čo jedávali Židia na veľkonočnú večeru a prečo?

Baránka – Izraeliti v Egypte ho mali zabiť, upiecť, a jeho krvou potrieť dvere. Keď Pán v noci prechádzal, tam, kde uvidel krv na verajach, v tých domoch prvorodení nezomreli. 

Nekvasený chlieb (maces), vajíčko (2) – znamenie smútku, maror – chren (3,4), charoset (5) – taká nátierka z ovocia a orechov. Farbou sa podobá na tehly, ktoré Izraeliti museli ako otroci vyrábať v Egypte.

Horké byliny (zeliny) (6) – pripomínajú horkosť utrpenia, keď boli Izraeliti ako otroci v Egypte a Egypťania s nimi kruto zaobchádzali.

Na stole nechýbalo ani víno – je to symbol radosti, a pripomína čas slobody. Pri večeri mali 4 poháre vína.

Zdroj: Webnoviny.sk – Veľký piatok je deň utrpenia a ukrižovania Ježiša Krista, veriaci dodržiavajú pôst © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy

Aj toto by sa vám mohlo páčiť

Zanechaj nám svoj komentár

X