Verejná doprava sa veľmi zmenila, nad individuálnou zvíťazí po zrýchlení

29.12.2019 (Webnoviny.sk) – Verejná doprava môže zvíťaziť nad individuálnou automobilovou dopravou len v prípade, ak bude rýchlejšia, tvrdí generálna riaditeľka Bratislavskej integrovanej dopravy (BID) Zuzana Horčíková.

Čas je v prípade mestskej hromadnej dopravy, ale i tej prímestskej najdôležitejším faktorom. Podľa riaditeľky BID treba takisto vyvrátiť mýtus o špinavej mestskej hromadnej doprave (MHD), plnej asociálov.

Komfortná úroveň

Zakorenená predstava o špinavých autobusoch podľa Horčíkovej pretrváva z minulosti, dnes sa verejná doprava už výrazne zmenila. „V prímestskej autobusovej doprave sú k dispozícii WiFi pripojenia, je tam určitá úroveň komfortu, takisto aj vozový park MHD v Bratislave sa vylepšil a neustále sa skvalitňuje,“ uviedla pre agentúru SITA Horčíková.

Kultúra cestovania je podľa nej na vyššej úrovni ako v minulosti. „Zavedením nových cestovných poriadkov sa podarilo dostať počas pracovných dní, aj počas dní pracovného pokoja, do prímestskej autobusovej dopravy dostatočnú ponuku,“ vysvetlila Horčíková s tým, že autobusmi sa cestujúci dostanú do Bratislavy aj zo satelitov hlavného mesta SR.

Za veľké plus považuje Horčíková aj existenciu predplatného cestovného lístka v prímestskej autobusovej doprave. „Ľudí môže povzbudiť a ťahať k verejnej doprave fakt, že môžu cestovať aj v sobotu či nedeľu, a nemusia platiť navyše, pretože majú predplatný lístok, ktorý je pre pravidelných cestujúcich oveľa lacnejší ako kúpa jednorazových cestovných lístkov,“ vysvetlila Horčíková.

Integrovaný dopravný systém

Bratislavská integrovaná doprava zastrešuje koordináciu dopravných služieb v bratislavskom regióne (Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji, pozn. SITA).

Hlavnou výhodou cestovania v rámci integrovanej dopravy je možnosť využívať viacero dopravcov za rovnakých prepravných a tarifných podmienok zakúpením si jedného lístka.

Do systému integrovanej dopravy sú zapojení Dopravný podnik Bratislava, RegioJet, Slovak Lines a Železničná spoločnosť Slovensko, v Bratislavskom kraji sa tento systém uplatňuje zatiaľ v regiónoch Dunajská Lužná, Pezinok, Malacky a Senec. Od 1. augusta je do systému integrovanej dopravy v Bratislavskom kraji zapojená aj železničná stanica v Trnave.

Viac k témam: BID Bratislavská integrovaná doprava, MHD Bratislava
Zdroj: Webnoviny.sk – Verejná doprava sa veľmi zmenila, nad individuálnou zvíťazí po zrýchlení © SITA Všetky práva vyhradené.