Domov ŠPORT Ostatné športy Video: Američanov Berryovú a Imbodena zrejme čaká vyšetrovanie, môžu za to protestné...

Video: Američanov Berryovú a Imbodena zrejme čaká vyšetrovanie, môžu za to protestné gestá proti USA

12.8.2019 (Webnoviny.sk) – Dvaja americkí reprezentanti počas medailových ceremoniálov na Panamerických hrách v peruánskej Lime prezentovali svoj postoj k situácii vo vlasti protestnými gestami.

Obetovali svoj veľký okamih

Dvadsaťšesťročný Race Imboden (šerm) si po tímovom zlate vo fleurete kľakol na pravé koleno, kladivárka Gwen Berryová zdvihla zovretú päsť.

„Rasizmus, kontrola zbraní, zlé zaobchádzanie s prisťahovalcami či prezident šíriaci nenávisť sú na vrchole dlhého zoznamu problémov USA,“ ozrejmil Imboden a doplnil: „Obetoval som svoj veľký okamih na vrchole pódia, aby som upriamil pozornosť na tento vážny problém. Verím, že tým dodám odvahu ďalším, aby sa vyjadrili prostredníctvom platformy, ktorá im to umožňuje.“

Berryová počas americkej štátnej hymny, hrajúcej na počesť jej celkového triumfu medzi kladivárkami, zdvihla päsť. Neskôr poukázala na nespravodlivosť v USA a tiež na prezidenta, ktorý „všetko len zhoršuje“. „Je veľmi dôležité niečo povedať. Ak zostaneme ticho, nič sa nezmení,“ povedala podľa USA Today.

Športovcov zrejme čaká interné vyšetrovanie

Protestné gestá amerických športovcov majú svoju dlhú minulosť. Už na OH 1968 v Mexico City šprintéri Tommie Smith a John Carlos zdvihli počas medailového ceremoniálu päsť, čím chceli upozorniť na problémy s dodržiavaním ľudských práv v USA prioritne voči Afroameričanom.

Berryovú a Imbodena v blízkej budúcnosti pravdepodobne čaká interné vyšetrovanie príslušných športových orgánov za politické protesty.

Viac k témam: gestá, problémy USA, protesty
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Američanov Berryovú a Imbodena zrejme čaká vyšetrovanie, môžu za to protestné gestá proti USA © SITA Všetky práva vyhradené.

Žiadne komentáre

Exit mobile version