Video: Armáda v Sudáne zabila desiatky demonštrantov, na uliciach Chartúmu útočí na civilistov

CHARTÚM 5. júna (WebNoviny.sk) – Počet demonštrantov zabitých v Sudáne stúpol už na 60. Informovali o tom opoziční lekári. Nové číslo zverejnili po dvoch dňoch zásahov síl Prechodnej vojenskej rady proti neozbrojeným protestujúcim.

Armáda za tieto zásahy čelí ostrej medzinárodnej kritike. Členovia obávanej polovojenskej jednotky sa údajne odvtedy potulujú po uliciach Chartúmu a útočia na civilistov.

Desaťtisíce demonštrantov táborili od 6. apríla pred armádnym veliteľstvom v Chartúme, epicentrom sudánskeho povstania, ktoré viedlo k zvrhnutiu prezidenta Umara al-Bašíra. Sľúbili zostať v uliciach, pretože zmena podľa nich nebola dostatočná, a žiadali rýchly prechod na civilnú vládu.

V pondelok proti nim zasiahli polovojenské sily s cieľom vypratať námestie. Prechodná rada následne oznámila, že voľby sa uskutočnia do deviatich mesiacov. Armáda zvrhla al-Bašíra 11. apríla po štyroch mesiacoch protestov proti jeho 30-ročnej vláde.

Viac k témam: armáda, demonštrácia, vláda
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Armáda v Sudáne zabila desiatky demonštrantov, na uliciach Chartúmu útočí na civilistov © SITA Všetky práva vyhradené.