Video: Deň vylodenia v Normandii pripomenie nový pamätník, veteránom ďakoval Macron aj Mayová

BRATISLAVA 6. júna (WebNoviny.sk) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron a britská premiérka Theresa Mayová sa poďakovali veteránom Dňa D a tým, ktorí zahynuli počas invázie do Normandie presne pred 75 rokmi.

Veteráni v uniformách vo veku 90 a viac rokov sa prizerali, ako Mayová s Macronom vystúpili s prejavmi vo francúzskom Ver-Sur-Mer počas ceremónie pokladania základného kameňa nového pamätníka, ktorý pripomenie mená tisícov vojakov pod britským velením, ktorí padli v Deň D a nasledujúcej bitke v Normandii.

Poďakovali veteránom

“Ak by mal byť jeden deň, ktorý určoval osud nasledujúcich generácií vo Francúzsku, Británii, Európe a vo svete, tým dňom by bol 6. jún 1944,” uviedla Mayová.

Jediné slová sú – ďakujeme,” povedala veteránom. Macron sa tiež poďakoval veteránom a “všetkým tým, ktorí zahynuli, aby Francúzsko mohlo byť opäť slobodné”.

Do mora hodili chryzantémy

Na pláži Omaha sa pri východe slnka zišli stovky ľudí a vytvorili živú reťaz. Do pokojného mora hodili na pamiatku červené a biele chryzantémy. Vo štvrtok sa koná viacero spomienkových akcií pri príležitosti 75. výročia vylodenia sa spojencov v Normandii.

Oslavy majú byť poctou pre vojakov, ktorí formovali históriu počas nebezpečnej misie do Nemeckom okupovaného Francúzska.

Na operácii Overlord sa zúčastnilo viac ako 150-tisíc spojeneckých vojakov, ktorí sa 6. júna 1944 vylodili z približne sedemtisíc plavidiel v Normandii na severozápade Francúzska. Išlo o bod zlomu v druhej svetovej vojne, ktorý prispel k porážke nacistického Nemecka v máji 1945.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Spomienková slávnosť 75. výročia Dňa D – vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii

Viac k témam: Deň D, vojnoví veteráni, vylodenie v Normandii
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Deň vylodenia v Normandii pripomenie nový pamätník, veteránom ďakoval Macron aj Mayová © SITA Všetky práva vyhradené.