Video: Loď Open Arms s migrantmi zakotvila pri Lampeduse, Salvini jej zakázal vplávať do prístavu

15.8.2019 (Webnoviny.sk) – Loď Open Arms španielskej humanitárnej organizácie so 147 zachránenými migrantmi na palube zakotvila pri juhotalianskom ostrove Lampedusa. O jej osude sa škriepia talianski predstavitelia vlády.

Loď vplávala do talianskych teritoriálnych vôd po tom, ako súd zrušil zákaz ministra vnútra Mattea Salviniho.

Ten odpovedal vydaním čerstvého dekrétu, v ktorom lodi zakazuje vplávať do prístavu na Lampeduse a vylodiť jej pasažierov, ktorí sú na mori už takmer dva týždne.

Politika nemôže stratiť ľudskosť

Ministerka obrany Elisabetta Trenta Salviniho dekrét odmietla spolupodpísať a uviedla, že „počúva svoje svedomie„.

Nemôžeme zabúdať, že za polemikou týchto dní sú deti a mladiství, ktorí trpeli násilím a zneužívaním každého druhu,“ uviedla vo svojom vyhlásení, v ktorom vysvetľuje svoj odmietavý postoj. „Politika nemôže stratiť ľudskosť,“ dodala.

Talianske štátne rádio RAI uviedlo, že v blízkosti sa nachádzajú dve námorné lode, aby evakuovali deti, deň po tom, ako o to Salviniho požiadal taliansky premiér Guiseppe Conte.

Stovky migrantov na palube

Taliansko podľa Salviniho prijalo v posledných rokoch stovky tisíc zachránených migrantov a trvá na tom, aby ich prijímali aj iné krajiny Európskej únie (EÚ).

Väčšina z nich podľa neho uteká pred chudobou a nemá právo na štatút utečenca alebo azyl. Salvini sa chce proti rozhodnutiu súdu odvolať.

O možnosť zakotviť požiadali Taliansko a Maltu aj dve charitatívne organizácie, ktoré prevádzkujú loď Ocean Viking. Lekári bez hraníc a SOS Méditerranée požiadali úrady, aby im „pomohli nájsť bezpečné miesto“ pre 356 migrantov, ktorí sa nachádzajú na palube lode.

Viac k témam: Lampedusa, loď Ocean Viking, migranti
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Loď Open Arms s migrantmi zakotvila pri Lampeduse, Salvini jej zakázal vplávať do prístavu © SITA Všetky práva vyhradené.