Video: Mun Če-in označil stretnutie Trumpa a Kim Čong-una za koniec nepriateľstva medzi krajinami

2.7.2019 (Webnoviny.sk) – Juhokórejský prezident Mun Če-in označil víkendové stretnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una v demilitarizovanej zóne za koniec nepriateľstva medzi oboma krajinami.

Vyjadril sa tak napriek skepticizmu, s ktorým sa schôdzka stretla. Podľa niektorých kritikov to bolo len vystúpenie pre televíziu a chýbala mu hlbšia podstata.

Začiatok nového obdobia mieru

Mun však v pondelok na zasadnutí kabinetu vyhlásil, že krátky summit na hranici medzi oboma Kóreami znamená „koniec nepriateľských vzťahov“ a „začiatok nového obdobia mieru„.

Spontánne stretnutie iniciované Trumpom „bezprecedentne“ prostredníctvom Twitteru, ktoré sa Kim „nebojácne“ rozhodol prijať, navyše označil za „historické„.

Dohodli sa na pokračovaní jadrových rokovaní

Dvojica sa stretla v nedeľu v budove známej ako „Dom slobody“ v juhokórejskej časti obce Pchanmundžom a dohodla sa na pokračovaní jadrových rokovaní.

Ani jeden však nenaznačil, či sú bližšie k vyriešeniu sporných otázok, na ktorých stroskotal februárový summit vo Vietname. Šéf Bieleho domu sa zároveň stal prvým americkým prezidentom, ktorý nakrátko vstúpil na severokórejskú pôdu. Kima zároveň pozval na návštevu USA.

Viac k témam: jadrová dohoda, Severná Kórea, Spojené štáty americké, stretnutie prezidentov
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Mun Če-in označil stretnutie Trumpa a Kim Čong-una za koniec nepriateľstva medzi krajinami © SITA Všetky práva vyhradené.