Benátky bojujú s veľkými záplavami, veľká časť mesta je pod vodou!

Hladina vody v Benátkach je na najvyššej úrovni od záplav z roku 1966. V utorok popoludní dosiahla 187 centimetrov, čo znamená, že bolo zaplavených viac ako 85 percent mesta. Historicky najvyššiu hladinu, konkrétne 198 centimetrov, namerali v roku 1966.

Starosta mesta Luigi Brugnaro vyhlásil, že dôvodom „dramatickej situácie“ sú klimatické zmeny a požiadal o urýchlené dokončenie dlho odkladaného projektu na výstavbu zábran na pobreží. Brugnaro dodal, že „záplavy zanechajú nezmazateľné stopy„.

Benátky ležia v močaristej Benátskej lagúne, v severnej časti Jadranského mora. Novšie časti mesta boli vybudované pozdĺž pobrežia medzi ústím rieky Pád a riekou Piava. V dňoch zvaných „aqua alta“ (vysoká voda), ktorých býva každoročne priemerne 54, sa tu zvýši hladina mora až o 90 cm

Prečítajte si aj článok o dámskej jazde vo Florencii

Turisti kráčajú po lávkach. Námestie sv. Marka, Foto: SITA/AP, Luca Bruno

Benátky sa nazývajú kráľovnou Jadranského mora, mestom vody a mestom svetla. Od roku 1987 sú ako jedna z najnavštevovanejších talianskych destinácií zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Zdroj: Webnoviny.sk – Video+foto: Benátky bojujú s druhými najväčšími záplavami vo svojej histórii © SITA Všetky práva vyhradené.