Video+foto: Vrtuľníky pátrajú po nezvestných po tajfúne Hagibis, mnoho miest je stále pod vodou

14.10.2019 (Webnoviny.sk) – Záchranné tímy naďalej pátrajú po nezvestných osobách po tajfúne Hagibis, ktorý v sobotu zasiahol rozsiahle oblasti východného Japonska a zanechal za sebou povodne a značné škody.

Pomáhajú aj vrtuľníky

Podľa japonskej tlačovej agentúry Kjódo, ktorá zhrnula informácie z viacerých zdrojov, o život prišlo najmenej 36 ľudí a 16 je stále nezvestných.

Oficiálne údaje z Agentúry pre zvládanie katastrof a požiarov hovoria o 19 mŕtvych a 13 nezvestných. Na záchranných operáciách sa podieľajú vojaci a hasiči z celej krajiny, ktorým pomáhajú aj vrtuľníky.

Premiér Šinzó Abe oznámil, že vláda zriadi špeciálny tím, ktorý bude zahŕňať predstaviteľov z viacerých ministerstiev, aby riešil následky tajfúnu.

Zamerajú sa napríklad na pomoc osobám v evakuačných centrách, kde je zhruba 30-tisíc ľudí, či obnovenie prívodu tečúcej vody a elektriny do domácností. „Naša reakcia musí byť rýchla a primeraná,“ vyhlásil premiér.

Mestá sú stále pod vodou

Tajfún Hagibis so sebou priniesol na niektorých miestach rekordné zrážky, ktoré podľa meteorológov spôsobili, že sa zo svojich korýt vylialo viac ako 20 riek. V prefektúre Kanagawa spadlo za ostatných 48 hodín 100 centimetrov zrážok. Hoci povodne ustupujú, mnoho miest je stále pod vodou.

Vážne zaplavené zostávajú oblasti v provinciách Mijagi a Fukušima, značné škody sú napríklad v prefektúrach Nagano, kde sa vyliala rieka Čikuma, alebo Točigi. Úrady v postihnutých oblastiach tiež varujú pred ďalšími možnými zosuvmi pôdy, ktoré môžu počas pondelka dažde spôsobiť.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Japonsko zasiahol silný tajfún Hagibis (fotografie)

Spoločnosť Tokyo Electric Power Company informovala, že v pondelok je bez elektriny v oblasti Tokia a priľahlých prefektúrach 56 800 domov. V Mijagi, Iwate, Fukušime a Niigate je podľa Tohoku Electric Power Company bez prúdu 5 600 domov.

Železničná spoločnosť East Japan Railway Company zase oznámila, že v pondelok už premávajú ich rýchlovlaky na trase Hokuriku, jazdia však výrazne menej a sú obmedzené len na linkách do Nagana a Tokia.

Viac k témam: nezvestní, tajfún Hagibis
Zdroj: Webnoviny.sk – Video+foto: Vrtuľníky pátrajú po nezvestných po tajfúne Hagibis, mnoho miest je stále pod vodou © SITA Všetky práva vyhradené.