Domov MAGAZÍN Pomôžte ovčiarstvu konzumáciou jahňaciny! Prečo by ste ju mali zaradiť do svojho...

Pomôžte ovčiarstvu konzumáciou jahňaciny! Prečo by ste ju mali zaradiť do svojho jedálnička?

Na výber máme na pultoch obchodov v súčasnosti rôzne druhy mäsa. Jednou z možností je aj jahňacie mäso, ktoré sa zvykne spájať s veľkonočným obdobím. Mnohí Slováci však vedia, prečo ho jedia pravidelne. Prečítajte si, aké ma benefity a ako môžete pomôcť slovenským ovčiarom.

Obyčajne sa väčšina mäsa dovážala do Talianska. Pre aktuálnu situáciu malo problémy s vývozom viacero chovateľov oviec. Navyše, skomplikoval sa aj odbyt ovčieho mlieka a výrobkov z neho, keďže nefunkčný cestovný ruch neprivádza Slovákov do regiónov a na salaše tak, ako inokedy.

Slovenskí chovatelia vedia ponúknuť tisíce kilogramov jahňaciny. Spustili aj predaj z dvora a ponúkajú donášku do ďalších miest. Spotreba jahňaciny je však na Slovensku nízka. Ale ak by každý skonzumoval ročne aspoň tri kilogramy ovčieho mäsa, podporil by sa tým rozvoj ovčiarstva a spotrebiteľ by tak pomohol nielen sebe, ale aj krajine.

Aká je spotreba mäsa na Slovensku?

Podľa zistení reprezentatívneho prieskumu z jari minulého roka, ktorý si spoločnosť BILLA dala urobiť u agentúry 2muse, sme jednoznačne mäsožravý národ. Skoro až jedna štvrtina z opýtaných konzumuje mäso 3 až 4 – krát do týždňa, pričom až 29 % tvrdí, že ho má na tanieri každý deň. Jahňacie mäso sa spomedzi všetkých druhov nachádza na nižších stupienkoch obľúbenosti, pričom na to nie je žiaden dôvod. V našich končinách je spájané hlavne so sviatkami Veľkej noci, pritom však zabúdame, že jeho zdraviu prospešné živiny vieme využiť celoročne. Je to len otázky zvyku.

Prečo práve jahňacie?

Téme jahňacieho mäsa sa celkovo venuje menšia pozornosť, ako by si zaslúžilo. Poďme si preto o ňom povedať niečo viac. Okrem toho, že patrí medzi červené druhy mäsa, vyznačuje sa aj jemnou a šťavnatou chuťou. Dá sa pripraviť na veľa chutných spôsobov. Čo však predstavuje pre naše zdravie?

Prečítajte si aj náš jedálniček na týždeň

„Jahňacie mäso je výborným zdrojom bielkovín a kreatínu, ktorý ocenia najmä siloví a rýchlostní športovci. Patrí medzi červené mäsá, takže je potrebné si dať pozor na to, koľko ho skonzumujeme. Nezaradil by som ho do nášho každodenného jedálnička, avšak predstavuje dobrú alternatívu jeho spestrenia. Je vynikajúcim zdrojom vitamínu B12, ktorý sa podieľa na správnej krvotvorbe a funkciách mozgu. Nájdeme v ňom aj množstvo selénu, ktorý je zas potrebný na správne fungovanie štítnej žľazy. Nesmieme zabudnúť ani na zinok, ktorý reguluje nás imunitný systém,“ vysvetľuje pozitívne účinky jahňaciny výživový poradca MUDr. Boris Bajer a upozorňuje aj na vyšší pomer tukov, ako napríklad v hovädzom, čo však nutne nevníma ako negatívum.

Rizikovosť nasýtených tukov a ich účinok na zdravie je podľa rôznych štúdií kontroverzný. Vo všeobecnosti platí, že zdravá výživa človeka závisí aj od iných faktorov, ako napríklad pomer prijatej zeleniny, ovocia a vlákniny. Pri výbere by som siahal po tých chudších častiach ako stehno alebo rameno, prípadne rump alebo steak,“ dopĺňa odborník a odporúča mäso upravovať čo najšetrnejšie. „Vítanou formou sú napríklad vývar, guláš, pomalé varenie, tzv. sous vide,“ dodáva.

Čerstvosť a pôvod nadovšetko

Jedným z kľúčových kritérií, na základe ktorých nakupujeme mäso, je práve čerstvosť a krajina pôvodu. „Dôležité je preferovať nespracované a hlavne kvalitné mäso z dobrých zdrojov,“ vyzdvihuje dôležitosť pôvodu odborník na výživu. Do popredia sa dostávajú práve slovenské chovy, ktoré sú schopné tieto štandardy bez problémov spĺňať, a to aj s garanciou kvality. „Okrem mnohých iných produktov, aj jahňacie mäso patrí u nás do kategórie slovenských výrobkov,“ hovorí Kvetoslava Kirchnerová, hovorkyňa spoločnosti BILLA.

Zdroj: Webnoviny.sk – Vieme, prečo by ste mali jahňacinu zaradiť do svojho jedálnička © SITA Všetky práva vyhradené.

Žiadne komentáre

Exit mobile version