Viete, že sebavedomiu sa môžete naučiť? Prezradíme vám 6 trikov!

0
Viete, že sebavedomiu sa môžete naučiť? Prezradíme vám 6 trikov!
pixabay.com

Sebavedomie je niečo, čo takmer každému z nás nejakým spôsobom chýba. Takmer každý z nás pociťuje jeho nedostatok. Našu neschopnosť konať, prevziať vedenie nad konkrétnymi situáciami a teda aj chytiť svoj život do vlastných rúk zvyčajne zvaľujeme na niekoho iného.

Obviňujeme našich rodičov, súrodencov, okolie, známych, priateľov. Avšak v konečnom dôsledku to, ako sebavedomo vystupujeme či konáme, je len na nás a našom rozhodnutí. A teda z toho vyplýva, že sebavedomiu, tak ako aj iným zručnostiam, je možné sa naučiť.

Pomocou týchto 6 tipov zistíte, ako dosiahnuť zdravé sebavedomie a žiť ľahší, spokojnejší a naplnenejší život.

1. Vždy sa tvárte sebavedomo

V každej situácii a za každých okolností predstierajte, že si veríte, že na to máte a že vy to dokážete. Vystupujte vždy sebaisto ako hviezda, neporaziteľný víťaz, minister, riaditeľ vesmíru, majiteľ sebavedomia. Prezentujte pred ostatnými, a zároveň hlavne sami pred sebou, že zvládnete čokoľvek. Jednoducho si verte, verte v samého seba.

Začnite tým, že sa vystriete, dvihnete hlavu a oči zo zeme. Potom sa zhlboka nadýchnite a povedzte si „ja na to mám!“ Už len vďaka tejto maličkosti začnete sebavedomo pôsobiť vnútri aj navonok. Pokiaľ o svojom sebavedomí presvedčíte najskôr sami seba, bude jednoduchšie o tom presvedčiť aj vaše okolie. Verte si za každých okolností, verte v dobrý výsledok, verte v samých seba. Predstierajte sebavedomie a výhra bude vaša!

2. Hovorte so sebou pekne

Svoje sebavedomie si môžeme podporiť vnútornou rečou. Vnútorná reč je to, ako hovoríme sami so sebou. Naša vnútorná reč veľa vypovedá o našom vzťahu k sebe samému, naučte sa preto hovoriť sami so sebou pekne. Pri vnútorných monológoch či dialógoch používajte pekné slová, buďte na seba dobrý, milý a chváľte sa sám pred sebou. Oceňte sám seba za všetko! A zásadne sa nepodceňujte!

Pozrite sa na seba do zrkadla, usmejte sa na seba a povedzte si, aký ste skvelý! Naučte sa všetky negatívne veci na sebe premeniť na pozitívne a odteraz hovorte so sebou už len pekne!

ruz
Foto: pixabay.com

3. Neporovnávajte sa

Zásadnou brzdou sebavedomia je porovnávanie sa s druhými. Veľakrát však toto porovnávanie sa s druhými je len veľmi dobrá výhovorka. Pozeráme na druhých ľudí, zväčša na ich úspechy, resp. to, čo sa úspechom zdá byť. Porovnávame sa s nimi a hľadáme dôvody, prečo sa zrovna nám nemôže podariť to, čo sa podarilo niekomu druhému.

Je pravda, že presne to, čo sa podarilo niekomu inému sa vám pravdepodobne nepodarí. Ale je tu istá pravdepodobnosť, že sa vám môže podariť ešte viac a ešte niečo lepšie. Každého z nás totiž konkrétne čaká niečo, čo je určené presne pre nás. Preto neplytvajte ďalej energiou a myšlienkami na to, v čom sú iní lepší, schopnejší, krajší, múdrejší, šikovnejší, rýchlejší, ale zamerajte sa na to, v čom ste výnimočný práve vy. Každý z nás je jedinečný originál a svoj úspech dosiahne svojou vlastnou cestou. Preto sa prestaňte porovnávať a vykročte na
ňu.

Prečítajte si aj: Nenechajte sa prevalcovať alebo 9 tipov na asertivitu

4. Pripomínajte si úspechy

Pokiaľ máte zrovna chvíľku či dlhšie obdobie, kedy sebavedomie u vás nebýva, skúste sa zastaviť a pripomenúť si, čo sa vám doteraz podarilo. Zaspomínajte si na svoje úspechy, dobré výsledky, situácie, kedy ste niečo šikovne vyriešili či zvládli. Určite také existujú! Sadnite si a spíšte si zoznam.

Napíšte si aspoň 15 vecí a majte tento zoznam poruke. Vždy, keď budete pociťovať nedostatok sebavedomia a schopnosti dosiahnuť úspech, zoberte do rúk svoj zoznam a pripomeňte si, čo sa Vám doteraz podarilo. Vaše sebavedomie, živené konkrétnymi dôkazmi Vašej šikovnosti, bude narastať. Pripomínanie si úspechov Vás dobije energiou a pomôže zachovať pozitívny prístup. Máte už svoj zoznam úspechov?

5. Vždy robíte to najlepšie čo môžete

Asi každý z nás sa často ocitá v situácii, kedy prehodnocuje minulosť. Spätne si vyčítame, čo všetko sa dalo a malo urobiť inak. Aj keď sa to pri pohľade dozadu môže zdať inak, ale vždy v každej situácii používame všetky naše aktuálne vedomosti, zdroje, silu a energiu a robíme to najlepšie, čo vieme a môžeme. Pokiaľ chcete svojmu sebavedomiu pomôcť, tak namiesto zhadzovania seba samého si toto uvedomte. Uvedomte si, že za každých okolností každý z nás robí všetko, čo je v jeho silách! A okrem toho, minulosť sa už nedá zmeniť. Z minulosti je možné sa len poučiť.

Prečítajte si: Ste dobré dievča alebo líderka? Pozrite si 7 rozdielov medzi nimi!

zena podnikatelka
Foto: pixabay.com

6. Nevšímajte si, čo si (o vás) myslia druhí

Naše sebavedomie ide prudko dolu, pokiaľ sme závislí na tom, čo si myslia o nás druhí. Rovnako negatívny vplyv má na nás, ak sa necháme ovplyvniť už len tým, čo si druhí vôbec myslia. Ak necháme na seba pôsobiť názory druhých ľudí, naše sebavedomie klesá a stráca sa naša schopnosť chytiť náš život do vlastných rúk. To, čo si o nás alebo našom konaní myslia druhí ľudia, nie je vôbec naša starosť. Rovnako nezáleží na názore druhých o tom, ak by veci vlastne mali byť, ako sa patrí aby boli a čo ja vraj správne. Tomuto vôbec nie je potrebné venovať pozornosť.

Vždy a za každých okolností je treba sa riadiť vnútornou intuíciou a robiť veci podľa seba. Pokiaľ pri všetkom, čo robíte, spravíte to najlepšie, čo je vo vašich silách a budete konať z pozície integrity, môžete byť vždy hrdý a pyšný. A vaše sebavedomie bude pri tom tiež s Vami! Vaše sebavedomie bude stúpať a vy budete v živote šťastnejší.

Pri písaní tohoto článku som sa inšpirovala mojimi vlastnými skúsenosťami a tiež týmito knihami:
Chloe Brotheridgeová: Ako si poradiť so strachom a úzkosťou, Ikar, 2018
Eva Woodsová: Svet plný farieb, Ikar, 2018
Jen Sincerová: Buď ťažký frajer, Ikar, 2016

A pre svoje sebavedomie nezabudnite na jeden citát od Chloe Brotheridgeovej:

Veriť tomu, že sme skvelí, je presne také jednoduché, ako veriť tomu, že sme nanič.

Autorka: Andrea Dzurošková, Life a biznis koučka, topcoach.sk

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie