Sulík poslal prezidentke demisiu a Matovič ho pozve na rokovanie, odstúpiť je pripravený aj Šeliga (video)

0
Sulík poslal prezidentke demisiu a Matovič ho pozve na rokovanie, odstúpiť je pripravený aj Šeliga (video)

22.3.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 22. marca 18:14

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík odstupuje z postu ministra hospodárstva. Oznámil to na pondelňajšej tlačovej konferencii s tým, že už informoval aj prezidentku Zuzanu Čaputovú.

Hlava štátu oznámila, že Sulíkovi demisiu prijme v utorok 23. marca predpoludním a vedením rezortu dočasne poverí iného člena vlády SR.

Skončia možno aj Gröhling a Korčok

Podľa Sulíka naďalej platí, že ak sa do stredy 24. marca nezrodí v koalícii dohoda, demisiu podajú aj ďalší dvaja ministri za stranu Sloboda a Solidarita (SaS), teda šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok a školstva Branislav Gröhling. Urobiť by tak mali vo štvrtok 25. marca.

SaS podľa Sulíka odmieta, aby odovzdali jedno ministerstvo hnutiu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Je to jedna z podmienok premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), ktorou podmienil svoj odchod z funkcie. O nových ministroch v rekonštruovanej vláde chce Sulík hovoriť až s novým premiérom.

Video: Tlačová konferencia strany Sloboda a Solidarita (SaS)

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Šéf liberálov pripustil odchod Jany Bittó Cigánikovej (SaS) z postu predsedníčky parlamentného výboru pre zdravotníctvo. Doplnil však, že ide o pozíciu, ktorá sa netýka priamo vlády, ale Národnej rady SR (NR SR). Nefunkčný podľa neho nie je parlament, ale vláda. „Sme pripravení o tejto pozícii diskutovať, ak SaS získa predsedníctvo iného výboru,“ dodal.

Ak by Matovič po odchode z premiérskeho kresla ostal členom vlády, Sulík chce byť členom vlády tiež. Zopakoval, že SaS sa bude naďalej snažiť o rekonštrukciu vlády na pôdoryse tejto koalície. Liberáli sú proti predčasným voľbám a podotkol, že by proti nim zahlasovali aj v parlamente.

Odstúpiť je pripravený aj Šeliga

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) informoval orgány strany Za ľudí, že je pripravený opustiť tento post. Ako napísal na sociálnej sieti Facebook, do rokovaní o ďalšom postupe v koalícii je jeho funkcia k dispozícii strane a záujmu koalície.

Doplnil, že aktuálne pokračujú rokovania na úrovni štvorkoalície. „Vzhľadom na vyššie uvedené som informoval predsedu NR SR Borisa Kollára (Sme rodina), že až do rozhodnutia straníckych orgánov a uzatvorenia novej koaličnej dohody nebudem viesť rokovanie NR SR,“ dodal Šeliga s tým, že Kollár to akceptoval.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Stanovisko strany Za ľudí

Predsedníctvo strany Za ľudí v stanovisku uviedlo, že za Šeligom ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou stojí. Obaja si vo svojich funkciách riadne plnili svoje povinnosti voči svojím koaličným partnerom a plnili programové vyhlásenie vlády. Predsedníctvo vníma podmienky premiéra Matoviča, že odstúpi z funkcie iba v prípade, ak Kolíková a Šeliga odídu z funkcií.

„Je našou povinnosťou voči občanom hľadať východiská, aby mohla nová vláda fungovať čo najskôr a riešiť skutočné problémy Slovenska ako sú pandémia, kolabujúce zdravotníctvo, efektívne očkovanie, pomoc podnikateľom, či boj s korupciou,“ dodala strana v stanovisku. Za ľudí v zmysle uznesenia predsedníctva z nedele 14.marca pokračuje v rokovaniach o štvorkoalícii a výmene na poste predsedu vlády. „Preto vyzývame všetky koaličné strany, aby sa vrátili k rokovaniam, pretože nedohoda v koalícii prehlbuje napätie v spoločnosti a dláždi cestu k návratu Fica a Pellegriniho,“ uzavrela strana Za ľudí.

Matovič pozve Sulíka a Remišovú na rokovanie

Ministerka Kolíkova pre médiá uviedla, že rozhodnutie o prípadnej demisii oznámi v utorok. Dodala, že by bola škoda, aby súčasná štvorkoalícia skončila.

Hnutie OĽaNO v reakcii na Sulíkovo rozhodnutie podať demisiu uviedlo, že premiér Matovič pozve v najbližších dňoch šéfa strany SaS a na rokovanie o ďalšom vývoji pri rekonštrukcii vlády.

„Rovnako pozorne OĽaNO vníma pondelňajšie stanovisko strany Za ľudí a konštatuje, že tak ako v prípade strany SaS, aj strana Za ľudí je ochotná pokračovať v rokovaniach o ďalšom postupe pri rekonštrukcii vlády SR,“ uvádza hnutie.

Dodáva, že termíny, v ktorých premiér uskutoční rokovanie so Sulíkom a Remišovou, spresnia po dohode s uvedenými politikmi.

Matovič odstúpi, ale…

Matovič v nedeľu 21. marca povedal, že je ochotný odísť z funkcie predsedu vlády za splnenie niekoľkých podmienok. OĽaNO požaduje odchod Sulíka z postu ministra hospodárstva a Jany Bittó Cigánikovej (SaS) z funkcie predsedníčky parlamentného výboru pre zdravotníctvo.

OĽaNO podľa jeho slov prijíma ponuku Márie Kolíkovej na odchod z pozície ministerky spravodlivosti aj Juraja Šeligu, že odíde z funkcie podpredsedu parlamentu.

Hnutie zároveň požaduje opätovné prerozdelenie miest vo vláde striktne na pôdoryse výsledkov parlamentných volieb z roku 2020. Podľa Matoviča to znamená, že SaS sa vzdá jedného ministerstva, ktoré jej OĽaNO „prepustilo“.

Viac k témam: Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí), minister hospodárstva SR, predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS), rekonštrukcia vlády
Zdroj: Webnoviny.sk – Sulík poslal prezidentke demisiu a Matovič ho pozve na rokovanie, odstúpiť je pripravený aj Šeliga (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu