Vo veku 77 rokov náhle zomrel hudobný skladateľ Hanuš Domanský

0
Vo veku 77 rokov náhle zomrel hudobný skladateľ Hanuš Domanský

20.10.2021 (Webnoviny.sk) – Hudobný skladateľ Hanuš Domanský zomrel náhle v utorok 19. októbra vo veku 77 rokov. Informoval o tom Martin Jurčo z Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

Redaktor aj šéfredaktor

Domanský, ktorý sa narodil 1. marca 1944 v Novom Hrozenkove, študoval kompozíciu na Konzervatóriu v Brne, neskôr na v Bratislave na Vysokej škole múzických umení u Dezidera Kardoša. Do roku 2005 bol redaktorom a neskôr šéfredaktorom Redakcie symfonickej, opernej a komornej hudby Slovenského rozhlasu.

Pôsobil aj ako zástupca vedúceho koncertného oddelenia umeleckej agentúry Slovkoncert či zástupca šéfredaktora Hlavnej redakcie hudobného vysielania Čs. rozhlasu v Bratislave. Zastával tiež pozíciu predsedu sekcie skladateľov Zväzu slovenských skladateľov, Výboru Slovenského hudobného fondu aj medzinárodnej rozhlasovej súťaže Prix Musical de Radio Brno.

Ocenené diela

Jurčo poukázal na to, že autorská tvorba Domanského zasahuje predovšetkým oblasť komornej hudby a jeho najúspešnejšie diela boli aj ocenené.

Domanský získal napríklad Cenu Ministra kultúry SR za Sláčikové kvarteto (1970), Cenu J. L. Bellu za skladbu Dianoia pre sólové husle (1977), Výročnú Cenu Zväzu slovenských skladateľov za Symfóniu pre veľký orchester (1985) aj Cenu Slovenského hudobného fondu za skladbu Keď sa milý na vojnu bral na Medzinárodnej rozhlasovej súťaži Prix de Musique folklorique de Radio Bratislava (1991).

Za najhranejšiu skladbu klasickej hudby – Bagately pre klavír (1996) dostal v roku 1996 Cenu SOZA.

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo veku 77 rokov náhle zomrel hudobný skladateľ Hanuš Domanský © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu