Všetko má svoje pre a proti: 7 (ne)výhod home officu

0
Všetko má svoje pre a proti: 7 (ne)výhod home officu
Zdroj: Unsplash.com

Pandémia presunula mnohé práce do domáceho prostredia, no svet sa postupne vracia do normálu. Niekomu sa možno cnie za home officom, no ani ten nie je tak dokonalý. Prinášame zoznam benefitov ale taktiež nevýhod. 

Môžete sa plne sústrediť

Kým by sa v práci vaši kolegovia rozprávali o čomkoľvek, len nie o práci, doma na to máte úplný pokoj. Klebety, ktoré si medzi sebou nahlas vymieňajú spolupracovníci, môžu byť pre vás rušivé. Lenže, keď fungujete na home office, nič takéto nehrozí. To je, samozrejme, veľká výhoda.

Nevýhodou však je, že to človeka môže baviť len chvíľu. To je ale tiež veľmi individuálne. Lenže ani so samotou by sme to nemali preháňať. K životu patrí socializácia a keď sa dlhšie bez kontaktu s inými ľuďmi, vie to na vás negatívne vplývať. Všetky dni vám budú pripadať rovnaké, nevenovali by ste ničomu inému, len vašej práci a prakticky by ste sa vôbec nevedeli uvoľniť.

unsplash.com

Šetrí čas a peniaze

Cestovanie do práce vie byť veľmi otravné a hlavne veľký žrút času. Home office je z tohto hľadiska mimoriadne prínosný, ale nehrozí tu trošku pokles vašej sebadisciplíny? Keď musíme ísť do práce, dbáme na to, aby sme nemeškali. No ak pracujeme z domu, nepočká práca ešte 5 minút? Veď tá posteľ je taká pohodlná…

Presne v tom môže byť problém. Sebadisciplína je nevyhnutou súčasťou práce z home officu. Ak ju človek nemá dostatočné silnú, odzrkadlí sa to aj na jeho výsledkoch. Opäť sa tak potvrdzuje, že všetko má svoje pre a proti.

Komfort

O tomto by sme sa mohli rozprávať celé hodiny. Zrazu už ani nie je problém nájsť si oblečenie do práce. Veď nám v pohode vystačí aj jedno pyžamo či tepláková súprava. Lenže nestávame sa tak príliš pohodlnými? Všetkého veľa škodí a mali by sme dávať pozor, aby sa nám toto celkovo neprenieslo do života. Čo ak by sme takýmto tempom začali jesť čoraz nezdravšie a nechcelo by sa nám ísť ani na prechádzku a radšej by sme všade chodili autom?

O telo sa treba starať zvonka aj zvnútra. Vidíte, že aj takýto detail si vyžaduje veľkú sebadisciplínu. A keď si nabudúce poviete, že chcete zostať o čosi dlhšie v posteli, uvedomte si, že tu nie je navždy, no vo vašom tele ste celý život.

Zdroj: unsplash.com

Pracovné tempo

Možno ste ten typ človeka, ktorému sa z home officu pracuje naozaj dobre. Ale nedávajte si toho príliš veľa naplecia. Nie je správne, aby ste sedeli za počítačom od rána do večera. Totálne vás to vyčerpá, nehovoriac o tom, že riskujete vyhorenie. Iste, spraviť si ráno kávu a pustiť sa hneď do roboty je veľmi produktívne, ale všetko má svoje hranice.

Spravte si rozpis, ktorý zaručí, aby ste sa „nezbláznili“. Jasne si určte, od kedy do kedy pracujete, kedy máte obedovú prestávku a kedy je na čase ísť trošku na vzduch. V inom prípade dokáže byť takéto pracovné tempo veľmi stresujúce a hoci ste unavená, v noci by ste ani nemuseli vedieť zaspať.

Ste so svojimi blízkymi

Toto je jedna z tých najlepších výhod, no naozaj to tak je? Áno, môžete byť častejšie s rodinou, ale dokážete oddeliť pracovný život od toho osobného? Ak nie, tak by ste zbytočne prenášali svoju frustráciu na ľudí, ktorí ani za ňu nemôžu a to by, samozrejme, viedlo k ďalším konfliktom. Prácu treba nechať v práci. Ak sa to nedá, jasne komunikujte svoje potreby a držte sa zásad, ktoré napomáhajú pokojnej atmosfére.

Zdroj: Unsplash.com

Všetko viete vyriešiť online

Žijeme v dobe, kedy vieme medzi sebou komunikovať prostredníctvom viacerých platforiem, ale nie vždy to má úspech. Teraz si predstavte, že nutne potrebujete hovoriť so svojim šéfom, ale aj ďalší 20 pracovníci. Nedá sa všetko riešiť operatívne a to človeka veľmi brzdí v práci. Za to, keby ste boli normálne v kancelárii, mohli by ste si nadriadeného rýchlo odchytiť na chodbe a prebrať to, čo potrebujete.

Naozaj pracujete?

Ďalším problémom okrem slabej sebadisciplíny ale aj prokrastinácia. Čo spravíte, keď na vás vyskočí o oznam o brutálnych zľavách a pod.? Zavriete to alebo na chvíľu nakuknete? Prípadne zoberiete do ruky telefón, chcete vedieť, čo je nové vo svete a ani sa nezdáte a už dve hodiny scrollujete po Instagrame. Veľký žrúč času sa nachádza aj v domácom prostredí. Na prokrastináciu sme o to viac náchylnejší, ak sa nedokážeme dobre sústrediť. Z vlastnej skúsenosti radím, aby ste mali telefón čo najďalej od seba.

žiadne príspevky na zobrazenie