Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

MAGAZÍN

Všetky ženy v Škótsku budú mať menštruačné potreby zadarmo

Zdieľať

Škótsko sa stalo prvou krajinou na svete, ktorá sprístupnila menštruačné potreby pre všetkých zadarmo. Škótsky parlament v utorok večer jednohlasne schválil príslušný návrh zákona, ktorý ukladá miestny úradom povinnosť zabezpečiť, aby boli produkty, ako napríklad tampóny či menštruačné vložky, dostupné pre každého, kto ich potrebuje. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Školy to už robia

Miestne rady sa môžu samé rozhodnúť, aké praktické opatrenia zavedú, musia však “primerane ľahko” a “primerane dôstojne” poskytnúť prístup k rôznym druhom menštruačných výrobkov “každému, kto ich potrebuje”.

Plán musí fungovať do dvoch rokov, odvtedy, čo sa návrh stane zákonom. Schválená legislatíva uvádza, že ministri môžu v budúcnosti uložiť povinnosť poskytovať menštruačné potreby iným “špecifikovaným orgánom verejnej služby”.

Zároveň tiež, uzákoňuje bezplatné poskytnutie takýchto potrieb na školách a univerzitách. To sa už síce deje, ale takto to má zákonnú ochranu.

Testy panenstva ešte v 21 storočí?

Menštruačná chudoba

Návrh zákona parlamentu predložila labouristická poslankyňa Monica Lennon, ktorá bojuje za ukončenie menštruačnej chudoby od roku 2016.

Podľa nej je to “praktická a progresívna” legislatíva, na ktorej dôležitosti ešte pridala pandémia koronavírusu.

“Menštruácie sa pre pandémie nezastavia a práca na zlepšení prístupu k nevyhnutným tampónom, vložkám a opakovane použiteľným produktom nikdy nebola dôležitejšia,” vysvetlila politička.

Zdroj: Webnoviny.sk – Všetky ženy v Škótsku budú mať menštruačné potreby zadarmo, schválil parlament © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy
Martina Beňová

Snažím sa robiť veci robiť naplno. Najmä tie, ktoré sú mojou srdcovkou :) Akčným ženám by som chcela odovzdať kus svojho entuziazmu a radosti zo života.

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár