Južnú Moravu zasiahlo tornádo, hlásia obete a polovica obce Hrušky je zrovnaná so zemou (video+foto)

0
Južnú Moravu zasiahlo tornádo, hlásia obete a polovica obce Hrušky je zrovnaná so zemou (video+foto)

25.6.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 25. júna 10:44

Južnú Moravu vo štvrtok zasiahli silné búrky a objavilo sa aj tornádo. Veterný vír, ktorý sa prehnal Břeclavskom a Hodonínskom, zanechal veľké škody. Ako informuje spravodajská televízia ČT24, potvrdené sú najmenej štyri obete a desiatky zranených.

Občania Slovenska by medzi obeťami a zranenými byť nemali. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Tomaga. Dodal, že rezort je v neustálom kontakte s miestnymi úradmi.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Tornádo na Južnej Morave spôsobilo obrovské škody (fotografie)

Hasiči majú v najviac zasiahnutých oblastiach viac ako 100 jednotiek. Pomáha aj ťažká technika a kynológovia, ktorí vyhľadávajú ľudí v sutinách, a pomôcť by mali aj dve ženijné jednotky armády, uviedol hovorca hasičov Jaroslav Mikoška.

Prijať zranených podľa požiadaviek českej strany je pripravená aj Univerzitná nemocnica v Bratislave. Rovnako sú pripravené prijať pacientov aj nemocnice v Myjave, Skalici a Malackách. Informuje o tom slovenské ministerstvo zdravotníctva vo svojom profile na sociálnej sieti.

Prosíme aby lide nejeli v tuto chvíli pomáhat přímo do zasazenych obci. Znacne se nám komplikuji odjezdove a příjezdové trasy a doprava v obcích. Obracejte se prosím na infolinku 800129921 ke koordinaci pomoci.— HZS JMK (@hzsjmk) June 25, 2021

Autá vietor odhadzoval k domom

Vír spôsobil najväčšie škody v obciach Lužice, Moravská Nová Ves a Mikulčice. Polovica obce Hrušky zrovnaná so zemou, uviedol pre Novinky.cz zástupca tamojšieho starostu s tým, že autá vietor odhadzoval k domom a kostol skončil bez strechy.

Uzatvorený hraničný priechod Kúty – Brodské

Hraničný priechod s Českou republikou Kúty – Brodské na úseku diaľnice D2 bude neprejazdný minimálne do 12:00. Uzavretie priechodu súvisí s vyčíňaním počasia na južnej Morave v Českej republike.

Doprava je naďalej z D2 presmerovaná cez Kúty po starej ceste na hraničný priechod Drietoma. Informovala o tom bratislavská polícia vo svojom profile na sociálnej sieti.

Info z energetického a dopravního krizového štábu. Přetrvává problém na D2, kde je dálnice uzavřena na km 50. Přes dálnici je kabel, k jehož odstranění je nutné nejdříve zafixovat velké stožáry ČEPS, jinak hrozí jejích pád. Podle posledních informací bude vyřešeno do 12:00.— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) June 25, 2021

V Hodoníne sú popadané drôty a časť domácností je bez elektriny. „Máme tu sto až 120 poškodených domov, z ktorých nemalá časť pôjde k zemi. Nerobím si ilúzie a myslím si, že veľa tých objektov nebolo poistených, veľa ľudí sa tak dostane do veľkých komplikácii,“ uviedol starosta obce Lužice pre Českú televíziu.

Záběry z terénu. Bez komentáře. pic.twitter.com/02ldrJLR1y— HZS JMK (@hzsjmk) June 25, 2021

Hasiči v okresoch Břeclav a Hodonín riešili stovky udalostí, telefóny na tiesňovej linke boli zahltené. Hasičský záchranný zbor Juhomoravského kraja na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter pred polnocou informoval, že nasadených je 194 jednotiek a 267 kusov techniky. „Vyhlásili sme zvláštny stupeň poplachu. Zriaďujeme krízový štáb a plánujeme pomoc z radov z iných krajov,“ informovali hasiči vo štvrtok večer.

pic.twitter.com/5St3ilcvbu— HZS JMK (@hzsjmk) June 24, 2021

Meteorologička Dagmar Honsová pre Novinky.cz potvrdila, že okresom Hodonín sa prehnala supercelárna búrka. Tornádo sa podľa nej v Česku naposledy objavilo v máji 2018. Tornádo je veterný vír, ktorý sa dotkne zeme. Ak sa drží nad povrchom, je to takzvaná tromba.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Hamáček: Pohľad ako z apokalypsy

Extrémne počasie na Břeclavsku a Hodonínsku, ktoré zahŕňalo aj krúpy veľké ako tenisové loptičky, zanechalo postihnuté miesta v katastrofickom stave. „Je to pohľad ako z apokalypsy. Ľudia sa pomaly prebúdzajú do strašného rána a našou úlohou je im maximálne pomôcť,“ vyjadril sa minister vnútra Jan Hamáček v Lužiciach.

Obrovská katastrofa na Hodonínsku, navštívil jsem obce Hrušky a Lužice, hovořil se starostkou i starostou, zasahujícími hasiči a policisty. Nabídl jsem maximální možnou pomoc. pic.twitter.com/GErlYR43Mh— Jan Hamáček (@jhamacek) June 25, 2021

Podľa Hamáčka na postihnutých miestach už fungujú záchranné práce, vrátane nasadenia tímov USAR (tímy na vyhľadávanie a záchranu osôb v zastavaných územiach, pozn. SITA), po ktorých bude nasledovať rekonštrukcia.  Hamáček sa zároveň poďakoval všetkým záchranným zložkám za ich prácu a ocenil aj zahraničnú pomoc zo Slovenska i Rakúska.

Náš USAR tým byl nasazen na území Moravské Nové Vsi. Vyhledáváme osoby a řešíme stabilitu poškozených budov. Jsme v koordinaci s USAR týmem @hzsmsk a velením @hzsjmk@hasici_cr pic.twitter.com/oAjr2CARJa— Hasiči Praha ? (@HasiciPraha) June 25, 2021

Okamžitá mimoriadna finančná pomoc

Ako ďalej skonštatoval Hamáček, s ministerkou financií Alenou Schillerovou, premiérom Andrejom Babišom aj starostami riešia, ako ľuďom finančne pomôcť. Peniaze musia podľa neho prísť čo najrýchlejšie, aby mohli začať potrebné práce. „Budeme tiež musieť prísť s veľkým balíkom rekonštrukcií, časť poničených domov bude musieť ísť dole a niektoré ulice je treba vystavať znova,“ dodal.

Pojišťovny v noci ustavily krizové štáby, vyhlásily kalamitní stav, posilují týmy likvidace škod a posílají je na místo. Počítáme s rychlým poskytnutím záloh a zrychlenou výplatou těchto katastrofických škod. Jsme připraveni pomoci, jako při povodních v minulosti @cap_cz #tornado— Jan Matousek (@matousek_jan) June 25, 2021

Schillerová v noci na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedla, že postihnutí ľudia dostanú okamžitú mimoriadnu pomoc vo výške 58-tisíc korún (zhruba 2 281 eur). Ako píše web iDNES.cz vláda tiež okamžite uvoľní 10 miliónov korún (zhruba 393 344 eur) v rámci rýchlej pomoci.

Připravujeme pokyn pro @financnisprava, aby poškozeným podnikatelům ze zasažených území poskytla maximální úlevy. To znamená odklad pro podání a splatnost daně z příjmů z 1.7. do 31.8. a odpuštění záloh na silniční daň.— Alena Schillerová (@alenaschillerov) June 25, 2021

Od 9 hod. budou na radnicích v postižených obcích mobilní týmy ÚP vyřizovat a vyplácet mimořádnou finanční pomoc až 58 000 Kč a odpovídat na související dotazy. Kontakt pro Lužice, Mikulčice a Hodonín p. Svobodová 733534076. Pro Moravskou N. Ves a Hrušky p. Straková 607147270.— Jana Maláčová (@JMalacova) June 25, 2021

Bez elektriny sú tisíce odberných miest

Veľké problémy hlásia podľa portálu TN.cz aj energetici. Spoločnosť EG.D zo skupiny EON eviduje 42 porúch na vedení vysokého napätia, značné škody na sieťach nízkeho napätia a tiež tri poruchy na linkách veľmi vysokého napätia.

V krizovém týmu energetiky a dopravy evidujeme v tuto chvíli 78 tis odběrných míst bez elektřiny. ED.G. 73 tis, ČEZ 5 tis. Nejvíce postižené oblasti Hodonínsko/Břeclavsko, zejm. obce Lužice, Hrušky, Mikulčice, Tvrdonice, M. Nová Ves.— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) June 25, 2021

Približne 70-tisíc odberateľov je bez dodávok elektrickej energie. „Najvážnejšia situácia je na južnej Morave, kde je v oblasti Hodonína, Břeclavi a Vyškovska viac ako 40-tisíc odberateľov bez dodávok elektrickej energie,“ vyjadril sa hovorca spoločnosti Roman Šperňák. V Zlínskom kraji evidujú 15-tisíc domácností bez dodávok elektrickej energie na Uherskohradišťsku a v okolí Slavičína. V južných Čechách a na Vysočine je s obmedzením dodávok elektrickej energie 9 500 odberateľov.

Juhomoravský kraj zriadil aj krízovú linku, na ktorej ľudia môžu ponúknuť aj svoju pomoc postihnutým obciam. Fungovať bude nonstop, už aj počas nasledujúceho víkendu.

? Spustili jsme krizovou linku. Nabídku pomoci obcím zasaženým tornádem volejte 800 129 921. Fungovat bude nonstop i o nadcházejícím víkendu. pic.twitter.com/1F6Hb6eCZX— Jihomoravský kraj (@Jihomoravsky_kr) June 25, 2021

Pomáhať sa snaží aj Slovensko

Českej republike je pripravené pomôcť aj Slovensko. Pre agentúru SITA to v súvislosti s udalosťami na Južnej Morave potvrdila hovorkyňa predsedu vlády SR Ľubica Janíková.

„Slovensko je pripravené kedykoľvek pomôcť Českej republike či už s príjmom pacientov, alebo vyslaním záchranných zložiek. Ak nás českí partneri požiadajú, sme pripravení na nasadenie, budeme našim susedom nápomocní. Všetko závisí od toho, čo bude česká strana od nás potrebovať,“ uviedla Janíková.

Slovenský premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa na sociálnej sieti poďakoval šéfom rezortov zdravotníctva, vnútra a obrany za rýchlu reakciu a mobilizáciu všetkých zdravotných a záchranných zložiek, ktoré sa podieľajú na pomoci.

Pomáhalo aj 11 záchraniek zo Slovenska

Na južnej Morave pomáhalo aj 11 záchraniek zo Slovenska. Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR vo štvrtok krátko po ôsmej hodine večer prijalo na tiesňovú linku 155 hovor z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby v Brne.

Česi žiadali o zdravotnícku pomoc z dôvodu živelnej udalosti s veľkým počtom zranených. Ministerstvo zdravotníctva okamžite vydalo pokyn na zásah siedmim ambulanciám záchrannej zdravotnej služby z Bratislavy a štyrom ambulanciám záchrannej zdravotnej služby z trnavského regiónu.

„Štyri posádky boli v prípade potreby pripravené na zásah z Trenčianskeho samosprávneho kraja,“ uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Rezort okamžite preveril kapacitnú priepustnosť v okolí, možnosť prijať pacientov hlásili Univerzitná nemocnica Bratislava, Fakultná nemocnica Trnava a nemocnice v Myjave, Malackách a v Skalici. „Všetky tieto nemocnice deklarovali pripravenosť prijať a ošetriť väčší počet pacientov,“ dodal šéf rezortu zdravotníctva.

Posádky záchrannej zdravotnej služby previezli päť pacientov do nemocníc v Brne a Kyjove, jednu imobilnú pacientku previezli do náhradného ubytovania. Pred polnocou dostalo Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby informáciu, že viac posádok na zásah už nie je potrebných a poďakovalo za spoluprácu.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti uviedol, že je v kontakte s českým rezortným kolegom „a v prípade potreby sú naši vojaci pripravení okamžite pomôcť obyvateľom zasiahnutých obcí. Pomoc Česku deklaroval aj šéf rezortu vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). „Českého ministra vnútra som informoval, že sme pripravení pomôcť, akokoľvek budeme vedieť a môcť,“ napísal na sociálnej sieti.

Aj predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) v statuse na sociálnej sieti napísal, že Slovensko je pripravené poskytnúť Českej republike akúkoľvek pomoc, ktorá bude potrebná. Ďalej uviedol, že správy o zranených, mŕtvych aj o obrovských materiálnych škodách a veľkej traume z oblasti od Břeclavska, počúvajú s veľkým znepokojením. Dodal, že tornádo postihlo sedem obcí. Slovensko poskytlo v tejto súvislosti aj svoje záchranné zložky.

Sústrasť všetkým postihnutým prírodnou katastrofou vyjadrila prezidentka Zuzana Čaputová. Jej reakciu poskytol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec„Rozsah škôd, materiálnych aj ľudských, je nepredstaviteľný a želám našim susedom veľa sily, ktorú budú potrebovať na vyrovnanie sa s následkami pohromy. Zároveň oceňujem okamžitú pomoc slovenských zdravotníkov postihnutým obciam,“ zdôraznila.

Viac k témam: búrka, tornádo, tornádu na Južnej Morave
Zdroj: Webnoviny.sk – Južnú Moravu zasiahlo tornádo, hlásia obete a polovica obce Hrušky je zrovnaná so zemou (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie