Home Správy Výbuch sopky odrezal ostrov Svätý Vincent od elektriny a vody (video)

Výbuch sopky odrezal ostrov Svätý Vincent od elektriny a vody (video)

11.4.2021 (Webnoviny.sk) – Sopka na karibskom ostrove Svätý Vincent sa opäť ozvala. Tentoraz prerušila dodávky elektriny a vody. Informovala o tom krízová organizácia Nemo. „Po ďalšej explózii sopky Soufriere nastal masívny výpadok energie. Väčšina územia je bez elektriny a pokrytá popolom,“ napísala v nedeľu na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Vulkán po prvý raz vybuchol v piatok, pričom ostrov zostal zasypaný vrstvou popola a približne 16-tisíc ľudí muselo opustiť svoje domovy. Von by nemali vychádzať ani obyvatelia ostrova Barbados, ktorý je vzdialený približne 200 kilometrov na východ. Rovnako vydali varovanie aj na ostrove Svätá Lucia, ktorý leží približne 76 kilometrov severne od Svätého Vincenta.

Odborníci upozorňujú, že erupcie môžu pokračovať niekoľko dní či dokonca týždňov.

Premiér Ralph Gonsalves povedal, že väčšina ostrova je bez vody. Pre dym a popol uzatvorili vzdušný priestor. Dodal, že od piatka žijú v núdzových prístreškoch tisíce ľudí. „Čelíme obrovskej operácii,“ vyhlásil. Potvrdil tiež, že zatiaľ nemajú žiadne správy o prípadných úmrtiach alebo zraneniach.

Barbados poslal na ostrov členov obranných síl, ktorí sa podieľajú na humanitárnej pomoci.

Na ostrove žije približne 110-tisíc ľudí.

Viac k témam: výbuch sopky
Zdroj: Webnoviny.sk – Výbuch sopky odrezal ostrov Svätý Vincent od elektriny a vody (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

NO COMMENTS

Exit mobile version