Vydatá žena v 19. storočí nemohla vlastniť majetok či podpisovať zmluvy

0
Vydatá žena v 19. storočí nemohla vlastniť majetok či podpisovať zmluvy
https://pixlr.com/

Pojem “coverture” označuje právny princíp, ktorý existoval v anglosaskom práve a mal zásadný vplyv na postavenie vydatých žien, najmä v Anglicku a neskôr v krajinách, ktoré sa riadili anglickým právom, vrátane Spojených štátov. Tento princíp sa aplikoval najmä od stredoveku až do 19. storočia, hoci jeho dôsledky boli cítiť aj neskôr.

Čo znamenal pojem coverture”?

Slovo coverture” pochádza z francúzštiny a znamená kryt alebo ochranu. V právnom kontexte označoval stav, keď sa vydatá žena ocitla „pod krytom“ alebo „ochranou“ svojho manžela. Podľa tohto princípu žena po uzavretí manželstva prestala byť samostatným právnym subjektom a splynula so svojím manželom do jednej právnej entity.

Tento systém bol založený na viere, že žena by mala byť pod ochranou muža, a že manžel je hlavou rodiny, ktorý má právnu kontrolu nad všetkými záležitosťami vrátane majetku a rozhodovania.

Dôsledky coverture pre vydaté ženy

Podľa princípu coverture:

  1. Žena nemala samostatnú právnu identitu: V praxi to znamenalo, že vydatá žena nemohla vlastniť majetok, podpisovať zmluvy, podávať žaloby na súdoch alebo byť žalovaná ako samostatný subjekt. Všetky tieto právne úkony mohol vykonávať iba jej manžel v jej mene.
  2. Ženský majetok prešiel na manžela: Ak žena pred uzavretím manželstva vlastnila nejaký majetok, tento majetok sa automaticky stal majetkom jej manžela. Manžel mal plné právo tento majetok spravovať alebo ho dokonca predať bez súhlasu manželky.
  3. Žena nemohla uzatvárať právne dohody: Vydatá žena nemala možnosť uzatvárať zmluvy vo vlastnom mene, čo znamenalo, že nemohla byť ekonomicky nezávislá, ani si nemohla zabezpečiť pôžičky či podnikať bez manželovho súhlasu.
  4. Občianske práva: Z právneho hľadiska žena „ako osoba” de facto prestala existovať, pretože jej práva a povinnosti prechádzali na manžela. Nemala rovnaké občianske práva ako muži, a jej existencia ako občana bola podmienená manželstvom.

Prečítajte si: 25 najväčších žien líderiek

https://pixlr.com/

Prestala žena existovať ako občianka?

Z formálneho hľadiska žena po uzavretí manželstva nestratila občianstvo, no stratila veľkú časť svojej právnej a občianskej identity. Z pohľadu zákona existovala len prostredníctvom svojho manžela. Ak by sa jej manžel dopustil trestného činu alebo spôsobil finančné škody, bolo to akoby to spáchali obaja, hoci žena nemusela mať so zločinom nič spoločné.

Tento právny princíp mal zásadný dopad na obmedzenie práv a možností vydatých žien v oblasti majetku, práce a osobnej slobody.

Kde a kedy sa princíp coverture uplatňoval?

  • Anglicko: Princíp coverture bol dôležitou súčasťou anglického práva od stredoveku až do 19. storočia. Tento systém bol založený na zvykoch a právnych tradíciách feudálneho práva.
  • Spojené štáty: Coverture bola prijatá v americkom práve ako dedičstvo anglického právneho systému po vzniku Spojených štátov. Počas 18. a 19. storočia mali vydaté ženy v USA veľmi obmedzené práva v súlade s týmto princípom.

Kedy a ako bol princíp coverture postupne zrušený?

Reformy v 19. storočí začali pomaly obmedzovať a rušiť princíp coverture, najmä prostredníctvom legislatívy o manželskom majetku.

  • Anglicko: V Anglicku sa princíp coverture začal meniť so schválením Married Women’s Property Act v roku 1870 a jeho rozšírením v rokoch 1882 a 1893. Tieto zákony umožnili vydatým ženám vlastniť majetok, spravovať ho a podpisovať zmluvy bez potreby súhlasu manžela.
  • Spojené štáty: V Spojených štátoch sa tiež prijímali podobné zákony, ktoré sa objavili v rôznych štátoch USA v priebehu 19. storočia. Napríklad v štáte New York bol prijatý zákon o majetku vydatých žien už v roku 1848, ktorý im priznal právo na vlastný majetok.

Záver

Princíp coverture znamenal, že vydatá žena právne prestala existovať ako samostatný subjekt a bola považovaná za súčasť svojho manžela. Hoci formálne nestratila občianstvo, stratila právnu a ekonomickú nezávislosť. Tento právny systém sa uplatňoval v Anglicku a Spojených štátoch, kde sa postupne začal odbúravať v priebehu 19. storočia. Prijali sa zákony, ktoré ženám vrátili kontrolu nad ich majetkom a právnym postavením.

žiadne príspevky na zobrazenie