Vyjednávači sa po mesiacoch rokovaní dohodli na novom sedemročnom rozpočte Únie

0
Vyjednávači sa po mesiacoch rokovaní dohodli na novom sedemročnom rozpočte Únie

29.12.2020 (Webnoviny.sk) – Vyjednávači Európskej únie (EÚ) dosiahli v utorok po mesiacoch rokovaní dohodu o novom sedemročnom rozpočte eurobloku a tiež potrebnom balíku pomoci v súvislosti s pandémiou koronavírusu v celkovej hodnote zhruba 1,8 bilióna eur.

Dohodu medzi vyjednávačmi Rady EÚ a Európskeho parlamentu musia ešte oficiálne potvrdiť ministri členských krajín a tiež poslanci europarlamentu.

Potrebujú rozbehnúť fond obnovy

Rozpočet by mal vstúpiť do platnosti 1. januára a predstavitelia únie preto dúfajú, že budú mať dohodu schválenú v priebehu najbližších týždňov.

„Konečne sme to dokázali,“ skonštatoval nemecký vyslanec Michael Clauss s tým, že únia urgentne potrebuje, aby sa rozbehol fond obnovy a pomohol stlmiť vážne ekonomické dopady pandémie. Nemecko má v súčasnosti rotujúce predsedníctvo Rady EÚ.

Clauss vyjadril nádej, že všetky členské štáty a zákonodarcovia chápu potrebu rýchlo konať na podporu balíčka, ktorý zahŕňa aj 750-miliardový ozdravný fond. „Nikto nepotrebuje ďalšie prekážky a zdržania,“ skonštatoval.

Miliarda pôjde na budúce krízy

Europarlament informoval, že vyrokoval navyše 16 miliárd eur k sume, na ktorej sa lídri dohodli už skôr, a tiež, že väčšina prostriedkov pôjde na pomoc občanom únie s dopadmi pandémie. Miliardu eur plánujú použiť na riešenie budúcich kríz.

Balíček posilňuje programy vzdelávania a výskumu a kladie väčší dôraz na klimatickú zmenu a environmentálne politiky.

Na schválenie dohody v najbližších týždňoch vyzvala aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, podľa ktorej ľudia a firmy ťažko zasiahnuté koronakrízou potrebujú pomoc.

Viac k témam: rozpočet Európskej únie
Zdroj: Webnoviny.sk – Vyjednávači sa po mesiacoch rokovaní dohodli na novom sedemročnom rozpočte Únie © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu