NAČÍTAVAM

Type to search

Ekonomika Informatika MAGAZÍN

Čaká nás výmena rodných čísel?

Sita
Share

Návrh ministerstva vnútra, aby sa rodné čísla nahradili za iné identifikátory, neprináša reálne benefity a okrem toho nebol ani prerokovaný v Rade vlády pre digitalizáciu. Uvádza sa to vo vyhlásení združenia Slovensko.Digital.

Nezmyselné sektorové identifikátory

Ako povedal Ľubor Illek zo združenia, nepoznajú dôvody takéhoto porušenia štatútu Rady vlády, no z doterajšej veľmi slabej komunikácie ministerstva vnútra o tomto zákone majú pocit účelového obchádzania odbornej diskusie. „Akoby ministerstvo vedelo, že ním presadzovaný koncept má vážne nedostatky,” dodal Illek.

Z technického hľadiska je prechod z rodného čísla na iný univerzálny identifikátor podľa Slovensko.Digital uskutočniteľný, chýba však vyhodnotenie, či je potreba takejto zmeny väčšia ako finančné a spoločenské náklady na jej uskutočnenie.

„Všetci odborníci, s ktorými sme sa rozprávali, krútia hlavou nad plánom zaviesť nezmyselné sektorové identifikátory. Tu vidíme tragédiu slovenského eGovernmentu pod drobnohľadom. Ide sa zaviesť komplikované riešenie, ktoré bude navždy pohlcovať peniaze na prevádzku a údržbu, pritom v skutočnosti ho nikto nepotrebuje a ministerstvo vnútra ním stráca čas namiesto toho, aby sa venovalo dôležitejším veciam, napríklad zlepšeniu svojich elektronických služieb, ktoré majú roky známe nedostatky,“ zdôraznil Illek.

PODPORTE združenie Akčné ženy a podnikanie žien na SlovenskuPrečítajte si aj o občianskych preukazoch pre deti do 15 rokov

Ľubor Illek, Slovensko.Digital

Dôsledky neboli prezentované

Aktuálna podoba zákona podľa Slovensko.Digital obsahuje množstvo zmien oproti verzii z medzirezortného pripomienkového konania, pričom tieto zmeny, ich účel a dôsledky neboli doteraz v odborných fórach venovaných informatizácii verejnej správy prezentované.

Ministerstvo vnútra tiež podľa združenia stále nevypracovalo detailnejšiu analýzu, aké celkové náklady budú spojené s prechodom na nové identifikátory.

„Pritom ide o náklady verejnej správy aj privátnej sféry. Taktiež chýba cielená analýza dopadov na podnikateľské prostredie. Bez takýchto analýz je pritom nemožné seriózne zvažovať, či sa prechod vôbec oplatí,” dodalo združenie.

Odporúčanie OECD pre Slovensko

Zavedenie sústavy identifikátorov namiesto rodných čísel podľa ministerstva vnútra odporúča Slovensku z dôvodu bezpečnosti občanov aj Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).  Rodné číslo totiž podľa ministerstva požiadavkám dnešných informačných systémov už nepostačuje.

„Jedným z dôvodov je chybovosť pri jeho prideľovaní a následné neželané duplicity, ktoré spôsobujú v reálnom živote problém najmä občanovi. Ďalším je napríklad možnosť zneužitia osobných údajov, ktoré rodné číslo obsahuje. Je možné z neho zistiť vek a pohlavie nositeľa, čo pri hromadnom spracovaní môže poskytnúť pre určité subjekty zaujímavé informácie s komerčným využitím,” konštatuje rezort. Vláda sa má návrhom rezortu zaoberať na dnešnom zasadnutí.

Zdroj: Webnoviny.sk – Výmena rodných čísel neprináša reálne benefity, odborníci podľa Slovensko.Digital len krútia hlavou © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X