Domov Správy Slovensko Vyšehradská štvorka rokovala o liečbe COVID-19, témou boli aj opatrenia či antigénové...

Vyšehradská štvorka rokovala o liečbe COVID-19, témou boli aj opatrenia či antigénové testy

16.2.2021 (Webnoviny.sk) – Vyšehradská štvorka rokovala o metódach liečby ochorenia COVID-19. Zástupcovia Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Poľska sa touto témou zaoberali na pravidelnom virtuálnom stretnutí COVID-19 informačného V4 centra. Česko na stretnutí deklarovalo, že sleduje diskusiu medzi a spoločnosťami vyvíjajúcimi monoklonálne protilátky, o niektoré takéto liečivá sa zaujíma aj Maďarsko.

Viac o téme: Koronavírus

Poľsko sa podľa jeho zástupcov nevyhradzuje voči žiadnym liečivám na COVID-19. Jednou z možností je podľa nich liek Avigan, ktorý je momentálne predmetom klinických skúšaní. Zároveň vydali usmernenie, podľa ktorého niektoré lieky neodporúčajú užívať pri domácej liečbe. Slovensko prezentovalo nedávne schválenie lieku Ivermektín ako liečiva proti COVID-19. Okrem toho sa využívajú aj monoklonálne protilátky, Kolchicín, či látky na podporu imunity.

Ako ďalej v tlačovej správe uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, krajiny sa informovali aj o novinkách v prijatých opatreniach a využívaní antigénových testov.

Česko používa antigénové testy najmä pri diagnostike pacientov s vážnymi symptómami a pri teritoriálnom prepuknutí ochorenia, Maďarsko pri symptomatických pacientoch. Slovensko priblížilo ich využitie pri regionálnom skríningu. V Poľsku využívajú tieto testy na predbežné testovanie potenciálnych prípadov COVID-19. Antigénové testy používajú napríklad v primárnej starostlivosti, či na pohotovostiach.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, lieky, V4 Visegrádska štvorka
Zdroj: Webnoviny.sk – Vyšehradská štvorka rokovala o liečbe COVID-19, témou boli aj opatrenia či antigénové testy © SITA Všetky práva vyhradené.

Žiadne komentáre

Exit mobile version