Výtvarníčka Elena Mazúrová vyštudovala vedu o výtvarnom umení a dlhé roky pôsobila ako historička umenia a neskôr aj ako pedagogička. Momentálne vystavuje svoje diela v Knižnici Ružinov v pobočke Na úvrati, kde sme sa na jej diela boli pozrieť a veľmi sa nám páčili.
V rozhovore nám prezradila, čo ju v jej tvorbe inšpiruje, čo jej obrazy najčastejšie zobrazujú a aký štýl má najradšej.
Čo vás podnietilo k tomu, aby ste sa stali výtvarníčkou? Ako začala vaša cesta do sveta umenia?
Pravdepodobne to, že som vyrastala v rodine, kde sa umeniu venoval otec. Bol profesorom na keramickom oddelení na bratislavskej „šupke“. Tu som študovala aj ja, ale nie keramiku, ale propagačnú grafiku. Potom som v štúdiu pokračovala na FF UK v Bratislave na odbore
veda o výtvarnom umení.
Venujete sa maľbe a keramike, čo u vás prevažuje? Kedy sa venujete maľovaniu a kedy tvorbe z keramiky?
Jednoznačne prevažuje maľba a kresba, keramika tvorí iba okrajovú tvorbu a v posledných 10 rokoch sa jej už v podstate nevenujem.
Aký je váš najčastejšie používaný štýl a technika?
Technika je olejomaľba, akryl iba výnimočne. Tiež sa venujem kresbe ceruzkami. A štýl… Býva to označované ako imaginatívna maľba, v širšom ponímaní možno surrealizmus.
Na aké témy sa pri svojej tvorbe zameriavate a prečo?
Témami sú naše medziľudské vzťahy, hlavne vzťah medzi mužom a ženou a potom vzťah
človeka k sebe samému.
Dá sa podľa vás umením uživiť?
Môj názor a moja skúsenosť hovorí, že nie, ale možno sa mýlim. Dôkazom toho sú aj niektorí výtvarníci, ktorým sa to podarilo. Možno boli o dosť lepší ako ja, možno lepšie vedeli zobraziť to, čo doba žiadala, alebo mali viac šťastia. Ťažko na túto otázku odpovedať jednoznačne a pravdivo.
Čo vás najčastejšie inšpiruje k tvorbe?
Najväčším inšpirátorom je sám život, to čo nás dennodenne obklopuje, rozveseľuje alebo trápi.
Prečítajte si aj: Maliarka Mária Kovalčíková: Maľovanie mi pomáha dopĺňať stratenú radosť
Máte svoje umelecké vzory, ktoré ovplyvnili vašu tvorbu?
Inšpirovali ma celé dejiny umenia, asi je to spôsobené mojim štúdiom. Ale medzi najviac mne blízkymi smermi bola metafyzická maľba /G.de Chirico/ a surrealizmus /S. Dalí, R. Magritte, M. Ernst/.
Aký máte názor na súčasné svetové umenie?
Súčasne svetové umenie je veľmi rôznorodé, odrážajú sa v ňom rôzne názory a postoje, čo niekedy spôsobuje to, že mu mnohokrát divák nerozumie, alebo sa s ním nemôže stotožniť. Taktiež ho veľmi ovplyvňujú nové technológie. Vyvíja sa extrémne rýchlo až prekotne. Mám pocit, že chce za každú cenu zaujať a šokovať. Chýba mi v ňom pokoj, neha, rovnováha. Ale ako sa hovorí, umenie odráža svoju dobu a asi takú dobu žijeme – uponáhľanú, bezohľadnú, egoistickú a veľakrát pre nás nepochopiteľnú.
V súčasnosti vystavujete svoje obrazy v Knižnici Ružinov, v pobočke Na úvrati. Prezradili by ste niečo o týchto svojich obrazoch?
Výstava je koncipovaná ako také ľahké poohliadnutie v mojej tvorbe za uplynulých 15
rokov, sú to všetko olejomaľby.
Ponúkate aj možnosť zakúpenia obrazov. Približne v akej výške sa pohybuje ich cena?
Cena obrazov je v rozpätí od 50 do 200 euro.
Kde ešte môžeme vidieť vaše obrazy?
Keďže som členkou Združenia výtvarných umelcov západného Slovenska, tak vystavujem spoločne s nimi a na jeseň sa chystá kolektívna výstava v Západoslovenskom múzeu v Trnave. Inak mám svoje diela u seba v ateliéri, ale priznám sa, že do svojho ateliéru pozývam ľudí veľmi výnimočne.
Vo vašej tvorbe zohrávajú dôležitú úlohu farby. Ako si vyberáte kombinácie farieb? Aká farba je vaša najobľúbenejšia?
Farby sa tak zvláštne objavia intuitívne, a najobľúbenejšia farba… Asi ani neviem povedať. Je pravdou, že sú niektoré obrazy v kontrastnejšej farebnosti a niektoré sú „mäkšie“. Ono sa to vyvíja v priebehu tvorby samé od seba.
Zúčastnili ste sa projektu Maľovaný rovník, kde ste venovali svoj obraz Víťaz a porazený. Priblížili by ste čitateľkám túto iniciatívu?
Na túto iniciatívu som bola vyzvaná mojou priateľkou, bolo to už pomerne dávno. Išlo o projekt kde bolo snahou zapojiť čo najviac umelcov, aby každý prispel svojou vlastnou
tvorbou malým obrázkom.
Okrem tvorby ste aj pedagogička. Čo sa snažíte svojich žiakov naučiť?
Teraz už neučím, som na dôchodku. Keď som aktívne pôsobila v školstve, tak som sa snažila žiakov viesť k schopnosti, vyjadriť svoj vlastný výtvarný názor. Ono to je niekedy náročné, lebo ich musíte jemne a opatrne viesť, aby ste im niečo odovzdali, ale pritom v nich nepotlačili ich vlastné ja.
Aké je vaše obľúbené svetové dielo?
Tých je tak veľa, že by som ťažko menovala niektoré konkrétne, ale keď by som mala teraz momentálne niečo povedať, tak napríklad „Bozk“ od Gustáva Klimta.
Aké sú vaše plány do budúcnosti?
Pokiaľ to pôjde, tak naďalej maľovať a snažiť sa užiť si tento zrelý vek v zdraví.