Žilinka odpovedal poslancom na otázky v súvislosti s kauzou únosu Vietnamca

0
Žilinka odpovedal poslancom na otázky v súvislosti s kauzou únosu Vietnamca

16.3.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 16. marca 12:31

Podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Gábor Grendel (OĽaNO) má v prípade únosu vietnamského občana stále pochybnosti. Uviedol to po utorňajšom rokovaní Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť.

Žilinka zodpovedal otázky poslancov

Na výbore sa zúčastnil aj generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý prišiel poslancom vysvetľovať nedávne oznámenie o tom, že rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní o odmietnutí trestných oznámení vo veci únosu vietnamského občana sú zákonné.

Ako informoval predseda branno-bezpečnostného výboru Juraj Krúpa (OĽaNO), cieľom utorňajšieho rokovania bolo, aby Žilinka zodpovedal otázky poslancov. „Pre nás tam vznikli otázniky, ktoré sa zdali byť nejasné pri vyšetrovaní. Generálny prokurátor ich bral na vedomie a bude sa im venovať,“ pokračoval Krúpa.

„Ten spôsob, akým prebieha to vyšetrovanie, je z môjho pohľadu miestami trochu zvláštny. Prípad je rozdelený na dve časti, a to na zneužitie právomoci verejného činiteľa a obmedzovania osobnej slobody. Jedno je uzavreté a druhé nie. To znamená, že akoby bol ten prípad stále otvorený a verejnosť stále nemôže byť s týmito závermi oboznámená,“ skonštatoval Krúpa.

Grendel hovorí o „dokonalom zločine“

Grendel po rokovaní výboru usúdil, že „takto nejak vyzerá dokonalý zločin“. Ako vysvetlil, faktom je, že Vietnamca uniesli z Nemecka, a že ho odsúdili vo Vietname. „Ako sa z Nemecka dostal do Vietnamu pred súd? Fascinujúce je, že na takúto banálnu otázku dnes celý svet nepozná odpoveď,“ doplnil.

Podľa Grendela je najslabším miestom v prípade únosu Vietnamca pokus o oklamanie Poľska, že na palube vládneho špeciálu sa nachádza minister vnútra Slovenskej republiky. „Hovorím o pokuse zámerne. Pretože ako sme boli informovaní, nakoniec poľská strana súhlasila s tou prvou pôvodnou žiadosťou. Faktom ale je, že ten pokus o oklamanie Poliakov bol pripravený,“ uzavrel Grendel.

Dodal, že je nepochopiteľné, že orgány činné v trestnom konaní tento pokus o oklamanie nevidia. Po rokovaní výboru NR SR generálny prokurátor Maroš Žilinka odmietol odpovedať na otázky médií.

Kauza únosu Vietnamca rezonuje od júla 2017

Generálna prokuratúra SR (GP SR) pred nedávnom informovala o tom, že rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní o odmietnutí trestných oznámení vo veci únosu vietnamského občana sú zákonné. GP SR preskúmala rozhodnutia polície opakovane, nezákonné konanie v nich však nenašla.

Kauza únosu vietnamského občana Trinh Xuan Thanha rezonuje od júla 2017. Vietnamského podnikateľa podľa informácií nemeckých médií v lete roku 2017, pravdepodobne, uniesli z Nemecka do Vietnamu pomocou slovenského vládneho špeciálu. V Nemecku žiadal o politický azyl, pričom v domovskej krajine čelil obvineniam z korupcie.

Viac k témam: generálny prokurátor, podpredseda Národnej rady SR (NR SR), únos Vietnamca, výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Žilinka odpovedal poslancom na otázky v súvislosti s kauzou únosu Vietnamca © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu