Home Správy Slovensko Žilinkove výroky o obrannej dohode s USA sú podľa Remišovej nepríčetné, Čaputová...

Žilinkove výroky o obrannej dohode s USA sú podľa Remišovej nepríčetné, Čaputová alebo poslanci by mali podať návrh na jeho stíhanie

9.2.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 9. februára 2022, 14:42

Vicepremiérka a šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová chce vo vládnej koalícii otvoriť diskusiu o disciplinárnom stíhaní generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Ako informovala v tlačovej správe, návrh na stíhanie by podľa nej mali podať poslanci parlamentu alebo hlava štátu Zuzana Čaputová.

Remišová tiež skonštatovala, že proti vyhláseniam generálneho prokurátora na adresu obrannej zmluvy s USA by sa mali ohradiť samotní prokurátori a Rada prokurátorov SR.

Mimo historickej reality

„Vyhlásiť, že zmluva s vládou ZSSR o podmienkach sovietskych vojsk na území bývalého ČSSR bola výhodnejšia ako súčasná obranná zmluva je nepríčetné, mimo historickej reality, ale hlavne je to zneuctenie pamiatky obetí invázie v roku 1968. Zmluva so ZSSR bola podpísaná pred hlavňami tankov a invázia si v Československu vyžiadala viac ako 100 nevinných obetí,“ zdôraznila Remišová.

Zároveň uviedla, že Žilinka zverejnil svoj postoj ako oficiálne stanovisko generálnej prokuratúry a na oficiálnej stránke tejto inštitúcie. To podľa nej znamená hrubé pošliapanie dôstojnosti generálnej prokuratúry a zaťahovanie samotnej inštitúcie a jej zamestnancov do „primitívneho politického boja“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Strana SaS už začala reálne konať

Podľa stanoviska poslanca za stranu SaS Alojza Baránika strana vo vzťahu ku generálnemu prokurátorovi reálne koná.

„Konkrétne ide o podanie na Ústavný súd SR v súvislosti s paragrafom 363, ktorý som inicioval. Taktiež už dlhodobo a opakovane hovorím, že plánujem iniciovanie odvolávania generálneho prokurátora,“ povedal pre agentúru SITA Baránik.

Rovnako SaS podľa neho trvala na zmene paragrafu 363, ktoré presadili aj v Programovom vyhlásení vlády. „Tiež dlhodobo presadzujeme zmenu generálnej prokuratúry na štátne zastupiteľstvo,“ dodal.

Hnutie OĽaNO by podľa svojho stanoviska privítalo, keby generálny prokurátor konečne pochopil podstatu svojej funkcie a sústredil sa najmä na nápravu reputácie prokuratúry, ktorá aj vinou jeho čudných a netransparentných rozhodnutí utrpela značnú ranu. „Jeho horlivý politický slovník a spôsob, akým vstupuje do verejnej debaty, je nehodný funkcie generálneho prokurátora – o to viac, ak aj poškodzuje národné záujmy SR,“ dodalo hnutie.

Žilinka vyzval na neschválenie zmluvy

Generálny prokurátor Maroš Žilinka chcel vystúpiť v utorňajšej rozprave k obrannej dohode medzi SR a USA v parlamentne, poslanci mu to však neumožnili. Jeho prejav nakoniec prečítal podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD). Žilinka v prejave poslancov vyzval, aby zmluvu neschválili.

„Slovenská republika na základe takejto právnej úpravy počas celej doby platnosti tejto dohody stratí úplnú kontrolu nad časťou svojho územia,“ vyhlásil Žilinka.

Dohoda podľa neho umožní vstup a využívanie pozemkov a zariadení v súkromnom vlastníctve, ako aj vo vlastníctve štátu, samosprávnych krajov a obcí ozbrojenými silami USA a ich dodávateľmi, a to dokonca nad rámec dohodnutých zariadení a priestorov, na časovo neobmedzené obdobie a bez náhrady.

„Slovenská strana nebude môcť vôbec ovplyvniť ani skontrolovať, aké vojenské zariadenia, aké typy a množstvo zbraní bude dovezené a umiestnené na území Slovenskej republiky,“ doplnil Žilinka.

Viac k témam: obranná dohoda USA a Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk – Žilinkove výroky o obrannej dohode s USA sú podľa Remišovej nepríčetné, Čaputová alebo poslanci by mali podať návrh na jeho stíhanie © SITA Všetky práva vyhradené.

NO COMMENTS

Exit mobile version