Z alpského údolia v Taliansku evakuovali desiatky turistov, hrozí zosuv topiaceho sa ľadovca

7.8.2020 (Webnoviny.sk) – Talianske úrady z alpského údolia evakuovali 75 ľudí, prevažne turistov, pre hrozbu zosuvu obrovských kusov ľadovca. Informuje o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého ľadovec Planpincieux v Montblanskom masíve oslabilo horúce letné počasie v kombinácii s nočnými chladnejšími teplotami.

Bezprostredné riziko

Nachádza sa nad údolím Val Ferret, neďaleko lyžiarskeho rezortu Courmayeur.

Podľa miestneho experta na životné prostredie hrozí, že krehký ľad sa môže kedykoľvek odlomiť. Nebezpečná časť ľadovca je pritom veľká asi ako Milánsky dóm.

Rizikový manažér Valerio Segor pritom vysvetlil, že voda, ktorá tečie popod ľad, môže zafungovať ako šmýkačka a hrozí podľa neho bezprostredné riziko kolapsu. Krehkú časť ľadovca, veľkú 500-tisíc metrov kubických, monitorujú s pomocou leteckej fotografie a radaru.

Uzavreli všetky cesty

V súvislosti s hrozbou úrady uzavreli všetky cesty vedúce do Val Ferret.

Podobnú pohotovosť a evakuáciu si pritom teplé počasie v Alpách, ktoré odborníci pripisujú globálnemu otepľovaniu, vyžiadalo už aj vlani v septembri.

Ľadovec sa nachádza vo výške 2 600 až 2 800 metrov nad morom. Podľa Morena Vignoliniho z Courmayeuru vlna horúčav zrýchlila roztápanie ľadovca až na 50 – 60 centimetrov za deň.

Viac k témam: evakuácia, ľadovec Planpincieux
Zdroj: Webnoviny.sk – Z alpského údolia v Taliansku evakuovali desiatky turistov, hrozí zosuv topiaceho sa ľadovca © SITA Všetky práva vyhradené.