Z tepla skolabovali ďalšie desiatky ľudí. Dbajte na prevenciu, apelujú záchranári

Pozor na kolabsy z tepla! Počas víkendu skolabovalo z tepla 99 pacientov, v sobotu 45 a v nedeľu 54. Ako agentúru SITA ďalej informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová, najviac pacientov skolabovalo cez víkend v Prešovskom kraj, až 17.

Najmenej pacientov malo zdravotné ťažkosti pre horúčavy v Banskobystrickom kraji, išlo o sedem pacientov.

Záchranná zdravotná služba opätovne apeluje na verejnosť, aby dbala na prevenciu. Od 11:00 do 15:00 sa treba zdržiavať v interiéri a dodržiavať dostatočný pitný režim.

Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy,“ povedala Krčová.

Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti z prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. Pri zhoršení zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať.

Prečítajte si aj zaujímavý článok o preventívnych prehliadkach. Vedeli ste, čomu všetkému môžete predísť?

Zdroj: Webnoviny.sk – Z tepla skolabovali ďalšie desiatky ľudí. Dbajte na prevenciu, apelujú záchranári © SITA Všetky práva vyhradené.