Kajúcnici Makó s Beňom do väzby nepôjdu a ostávajú na slobode, na súde nahlásili aj bombu (video)

12.4.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 12. apríla 16:31

Krajský súd v Bratislave v utorok rozhodoval, že kajúcnici Ľudovít Makó a Boris Beňa do väzby nepôjdu a ponechal ich na slobode. Pojednávanie však museli na desiatky minút prerušiť, pretože v Justičnom paláci na Záhradníckej ulici nahlásili bombu.

Ešte predtým súd z rozhodovania vylúčil verejnosť. Dôvodom podľa súdu bola ochrana tajomstva chráneného osobitným záujmom. Spisový materiál v tejto trestnej veci totiž obsahuje totiž aj materiály Slovenskej informačnej služby. Vyhlásenie verdiktu však už bolo verejné verejné.

Súd ani neskúmal dôvody väzby

Predseda senátu Peter Šamko v odôvodnení rozhodnutia o zamietnutí sťažnosti prokurátora proti nevzatiu obvinených do väzby povedal, že súd ani neskúmal dôvody väzby. Podľa názoru senátu totiž nie je možné viesť paralelné trestné konania v jednej trestnej veci (konanie sa už vedie vo veci Vladimíra Pčolinského a Zoroslava Kollára, pozn. SITA).

Ak by každý obvinený podal trestné oznámenie na svedkov, ktorí proti nemu vypovedajú, bol by to podľa Šamka chaos. „My sme toho názoru, že toto možné nie je,” uviedol s tým, že nie je možné jeden dôkaz vyhodnocovať v jednej trestnej veci nejako a v druhej inak. Dodal, že to, či sú výpovede oboch obvinených pravdivé alebo nie, je vecou pôvodného trestného konania.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave sa po rozhodnutí pre médiá vyjadril, že rozhodnutie súdu rešpektuje a s podrobnosťami sa oboznámi v písomnom vyhotovení rozhodnutia.

Zmena dozorového prokurátora

V nadväznosti na rozhodnutia súdov o ich nevzatí do väzby a nedôvodnosti trestného stíhania zmení dozorový prokurátor.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ako informoval hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan, prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera v záujme garancie objektívnosti konania rozhodol o tom, že ďalší výkon dozoru nad dodržiavaním zákonnosti v prípravnom konaní nebude vykonávať prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave, ale prokurátor Krajskej prokuratúry v Košiciach.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Ten bude príslušný už aj na rozhodovanie o sťažnostiach obvinených proti uzneseniu vyšetrovateľa o vznesení obvinenia,” uviedol Skladan.

Krivé výpovede a prijatie úplatku

Okresný súd Bratislava III v utorok 5. apríla nevyhovel návrhu prokuratúry na väzobné stíhanie kajúcnikov Makóa a Beňu a oboch prepustil zo zadržania na slobodu. Podľa sudkyne pre prípravné konanie totiž neboli naplnené materiálne podmienky väzby, a to najmä dôvodnosť obvinenia.

Prokuratúra voči rozhodnutiu podala sťažnosť. Bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Makó a bývalý námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Beňa sú obvinení pre trestné činy krivého obvinenia a krivej výpovede a krivej prísahy.

Podľa prokuratúry totiž koordinovali svoje výpovede v trestnej veci bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. Ten je stíhaný pre údajné prijatie úplatku 20-tisíc eur od podnikateľa Zoroslava Kollára. Cieľom malo byť to, aby sa tajná služba podnikateľom nezaoberala. Generálna prokuratúra už v tejto veci obvinenie Pčolinského a Kollára raz zrušila, polícia ho však vzniesla nanovo.

Viac k témam: Krivá prísaha, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Kajúcnici Makó s Beňom do väzby nepôjdu a ostávajú na slobode, na súde nahlásili aj bombu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.