Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

KORONAVÍRUS MAGAZÍN

Ako bude prebiehať plošné testovanie? Koľko zaplatíme za testy?

Sita
Zdieľať

Celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska na koronavírus avizoval na sobotňajšej tlačovej konferencii premiér Igor Matovič. Testy na avizované celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 vyjdú štát na 52,3 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty.

Testovanie malo byť už na budúci víkend, podľa Matoviča sa však najskôr pilotne pretestujú okresy Námestovo, Dolný Kubín a ak budú stačiť kapacity, tak aj Bardejov, kde je veľmi zlá situácia.

Odberové miesta by sa mali vytvoriť na miestach, kde sa zvyčajne konajú voľby, teda vo volebných miestnostiach. Tých je takmer šesťtisíc po celom Slovensku. Výsledok testu by mal byť známy do pätnástich minút. Zatiaľ nie je jasné, ako sa bude postupovať v prípade, ak test bude pozitívny.

Správa štátnych hmotných rezerv SR (SŠHR) totiž uzavrela zmluvy s troma firmami, ktoré majú za túto sumu dodať 13 miliónov kusov skríningových testov na diagnostiku ochorenia COVID-19. Vyplýva to z údajov uverejnených v Centrálnom registri zmlúv.

O vôbec najväčšiu časť celej objednávky v sume takmer 40 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty, sa má postarať trnavská spoločnosť Eurolab Lambda, a.s., ktorá má štátu dodať 10 miliónov kusov skríningových testov. Cena za jeden test v rámci tejto zmluvy predstavuje 3,95 eura bez dane z pridanej hodnoty.

Prvé testy

Podľa zmluvy so SŠHR má prvých, minimálne 5,6 milióna kusov testov, Eurolab Lambda dodať do 23. októbra, ďalších minimálne 2,8 milióna kusov do 30. októbra a zvyšok do 6. novembra.

Ďalšie dva milióny testov má hmotným rezervám dodať spoločnosť Abbott Laboratories Slovakia, s.r.o. Pri cene za jeden test na úrovni 4,45 eura celková hodnota zákazky v tomto prípade predstavuje 8,9 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty. Dodať ich má do 18 kalendárnych dní od nadobudnutia účinnosti zmluvy, teda od 18. októbra.

Do štátnych rezerv

Spoločnosť Juhapharm, s.r.o. sa zase zmluvne zaviazala štátnym hmotným rezervám do 30. októbra dodať jeden milión antigénových testov na COVID-19 v celkovej sume 3,9 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty.

Jednotková cena za test tak v tomto prípade predstavuje 3,9 eura a dodacia lehota celého zazmluvneného počtu je stanovená do 30. októbra.

Celoplošné testovanie

Celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska na koronavírus avizoval na sobotňajšej tlačovej konferencii premiér Igor Matovič (OĽaNO).

V tejto súvislosti bude podľa jeho slov v nedeľu 18. októbra mimoriadne rokovanie vlády. Testovanie by sa malo uskutočniť už na prelome októbra a novembra.

Ak by sa nakoniec od tohto plánu upustilo, predseda vlády vyhlásil, že podá demisiu.

Zdroj: Webnoviny.sk – Za testy na plošné testovanie zaplatí štát viac ako 52 miliónov eur, majú ich dodať tri firmy © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy

Aj toto by sa vám mohlo páčiť

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X