Začína sa vám menopauza? Prežite ju s úsmevom pomocou byliniek

1
Začína sa vám menopauza? Prežite ju s úsmevom pomocou byliniek
foto: unsplash.com

Skôr či neskôr sa s menopauzou stretne každá z nás. Menopauza nie je len náhlou stratou menštruácie, ale predovšetkým bojom hormónov v tele ženy. Patria k nej návaly tepla, nadmerné potenie, či nepríjemné bolesti prsníkov. Ako prežiť menopauzu s úsmevom na perách? Vyskúšajte bylinky, ktoré môžu zmierniť jej príznaky, a vy si môžete toto životné obdobie užiť naplno.

Sila prírody

Menopauza patrí k životu, no jej nepríjemné príznaky vás môžu potrápiť mesiace, prinajhoršom aj roky. Preto namiesto liekov radšej siahnite po prírodnej liečbe vo forme byliniek. Ich silu poznali už naše prababičky a využívali ich nielen pri bolestivej menštruácii, ale aj v období menopauzy. Bylinky síce neodstránia problémy úplne, ale aspoň ich zmiernia na minimum.

foto: unsplash.com

Šalvia lekárska

Priaznivé účinky šalvie lekárskej poznáme už odpradávna. Výluh zo šalvie pôsobí na bolesti hrdla, no pomáha aj pri iných zdravotných problémoch. Jedným z nich je menopauza, v bežnej reči známa pod pojmom prechod. Šalvia zmierňuje nadmerné potenie a horúčavu, ktorá sa pri menopauze vracia v pravidelných intervaloch a je skutočne nepríjemnou záležitosťou. Lyžicu sušenej šalvie zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať približne 10-15 minút. Odvar zo šalvie pite pravidelne každý deň, najlepšie ráno. Výsledky uvidíte už po dvoch týždňoch užívania.

Ďatelina lúčna

Ďalšou bylinkou, ktorá priaznivo pôsobí na organizmus počas menopauzy je ďatelina. Je známa vysokým obsahom prírodných látok fytoestrogénov. Má antidepresívne účinky, zlepšuje náladu a bojuje tiež proti návalom tepla. Odvar z nej si môžete pripraviť aj vtedy, ak trpíte nespavosťou, či ako prevenciu rakoviny prsníka. Príprava odvaru je rovnaká ako pri šalvii, no výluh z ďateliny môžete popíjať dva až trikrát denne. Bylinky však medzi sebou nemiešajte a radšej ich obmieňajte.

foto: unsplash.com

Ľubovník bodkovaný

Menopauza je obrovským zásahom do života ženy. Produktívnu fázu života strieda fáza odpočinku a mnoho žien práve túto skutočnosť vníma negatívne. S tým sa spája pocit menejcennosti, vznik depresií a negatívnych myšlienok. Ľubovník pomáha pri depresívnych stavoch, pocite strachu, či nespavosti. Výluh z ľubovníka bodkovaného by ste mali užívať maximálne šesť týždňov. Za deň môžete vypiť dve až tri šálky odvaru. Účinok nastupuje už po dvoch týždňoch od užívania.

Ploštičník strapcovitý

Možno vám názov tejto byliny veľa nehovorí, no ploštičník účinne bojuje so ženskými problémami a tiež menopauzou. Rastlinka pochádzajúca zo Severnej Ameriky podobne ako ďatelina, či šalvia zmierňuje pocit horúčavy. Pôsobí priaznivo na pohlavné orgány ženy a močové ústrojenstvo. Pomáha aj pri výkyvoch nálad a bolesti prsníkov, ktoré sú pre klimaktérium typické. Konzumuje sa predovšetkým koreň ploštičníka a dbať by ste mali na jeho presné dávkovanie. Zvýšená dávka totiž môže spôsobiť mnohé ťažkosti, ako je bolesť hlavy, či zvracanie.

žiadne príspevky na zobrazenie