Zákon o neprimeraných podmienkach podľa SNS nemôže robiť problémy poctivým obchodníkom

BRATISLAVA 29. marca (WebNoviny.sk) – Zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami nemôže robiť problémy poctivým obchodníkom. Uviedla to na tlačovej konferencii poslankyňa za SNS Eva Antošová.

Zákon, za ktorý vo štvrtok hlasovalo 90 poslancov NR SR, je podľa nej prelomový a SNS dokázala, že stojí na strane domácich slovenských potravinárov.

Schválenie zákona privítala aj ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. “Niektorí odberatelia vykorisťovali a vykosťovali dodávateľov,” povedala ministerka. Podľa nej na to uplatňovali rôzne praktiky, napríklad neskoré platby, skryté poplatky alebo náklady na letáky.

Zákon prezident vetoval

Poslanci NR SR vo štvrtok opätovne schválili zákon, ktorý vetoval prezident Andrej Kiska. Jedinou podstatnou zmenou, oproti pôvodne schválenému zákonu z 5. februára 2019, je zmena účinnosti zákona z 1. apríla 2019 na 1. máj 2019. Pozmeňujúcim návrhom to presadila poslankyňa za SNS Eva Antošová.

Schválený zákon okrem iného prináša aj nové ustanovenia upravujúce neprimerané podmienky, zavedie generálnu klauzulu neprimeranej podmienky a umožní predkladať anonymné podnety upozorňujúce na možné porušenie zákona.

Zo zákona vyplýva tiež aplikácia ustanovení zákona aj v prípade, ak sa zmluvné vzťahy účastníkov obchodného vzťahu spravujú iným právnym poriadkom ako právnym poriadkom SR.

Miernejšie sankcie

Zákon tiež zmierni sankcie za oneskorenú úhradu dodávateľskej faktúry zo strany obchodných reťazcov či vylúči odkladný účinok odvolania proti rozhodnutiam o uložení pokuty.

Prešli aj návrhy, aby sa zníženie kúpnej ceny v obchode vzťahovalo výlučne na tovar, ktorý sa aj reálne predá v akcii spotrebiteľovi, aby zníženie kúpnej ceny kvôli novým pravidlám bolo taktiež neprimeranou podmienkou v obchodných vzťahoch a aby zastúpenie slovenských potravín v reklamných letákoch bolo minimálne 50 %.

Zaviedla sa aj nová neprimeraná podmienka, ktorou je zvýhodňovanie dodávateľa podmieňovaním používania určitého typu obalu.

Viac k témam: minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV), Národná rada SR, obchodné reťazce, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Zákon o neprimeraných podmienkach podľa SNS nemôže robiť problémy poctivým obchodníkom © SITA Všetky práva vyhradené.