Zamestnávatelia môžu žiadať o príspevky z Prvej pomoci už aj za marec, peniaze dostanú rýchlejšie

1.4.2021 (Webnoviny.sk) – Záujemcovia o príspevky z projektu „Prvá pomoc“ za marec už môžu zasielať svoje žiadosti a výkazy e-mailom na adresu príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Podávať ich môžu do 31. mája 2021. V tlačovej správe o tom informoval rezort práce a sociálnych vecí.

Aktuálne nastavenie Prvej pomoci podľa rezortu prinieslo zvýšenú pomoc, zrýchlenú a zjednodušenú administratívu. Tí, ktorí majú s úradmi práce uzatvorenú dohodu o poskytnutí príspevku, nemusia podpisovať nové dodatky k dohode. Stačí, ak vo výkaze za február, resp. marec vyjadria súhlas so zmenou zmluvných podmienok. Noví žiadatelia posielajú úradu žiadosť a výkaz podľa opatrenia, pre ktoré sa rozhodnú.

Viac kategórií

„V rámci opatrenia č. 2 sme rozšírili kategórie poklesu tržieb z pôvodných štyroch na sedem kategórií,” informovalo ministerstvo. Výška príspevku dosahuje od 330 do 870 eur.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Vybrané skupiny SZČO, ľudia, ktorí vykonávajú slobodné povolania, športovci a jednoosobové s.r.o. môžu žiadať o príspevok z opatrenia č. 4 vo výške 360 eur. O pomoc môžu žiadať tí záujemcovia, ktorí začali prevádzkovať svoju činnosť najneskôr k 1. februáru tohto roka.

Úrady práce pribrali zamestnancov

Podľa štatistík Inštitútu sociálnej politiky trvá výplata pomoci v priemere menej ako 5 pracovných dní. „Je to čas od momentu prijatia žiadosti, prípadne mesačného výkazu, až po postúpenie podkladu na úhradu príslušným úradom práce, sociálnych vecí a rodiny,” tvrdí rezort práce.

Na urýchlenie vyplácania Prvej pomoci prijali úrady práce nových zamestnancov, ktorí pomáhajú s vyplácaním príspevkov. V marci posilnilo tímy úradov 74 ľudí.

„Na udržanie zamestnanosti sme z projektu „Prvá pomoc“ vyplatili 1 milión 232,8 tisíca eur a podporili celkovo 3 milióny 529-tisíc mesačných príjmov zamestnancov, vrátane SZČO,” dodáva ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, finančná pomoc, prvá pomoc
Zdroj: Webnoviny.sk – Zamestnávatelia môžu žiadať o príspevky z Prvej pomoci už aj za marec, peniaze dostanú rýchlejšie © SITA Všetky práva vyhradené.