Zavádzajúce a nepravdivé, rada prokurátorov sa ohradila voči výrokom Baránika o korupcii

25.11.2020 (Webnoviny.sk) – Výroky koaličného poslanca Alojza Baránika (SaS), ktoré spájajú prokuratúru s korupciou, sú neuvážené, nepravdivé a zavádzajúce, polarizujú spoločnosť, destabilizujú právny štát a ďalej posilňujú vo verejnosti nedôveru k orgánom štátnej moci.

Korupční prokurátori musia byť potrestaní

Vo vyhlásení to konštatuje Rada prokurátorov SR. Reaguje tak na výrok poslanca, ktorý pre Denník N uviedol, že prokuratúra je organizácia ovládnutá kriminalitou, kde sa bežne počíta s úplatkami.

„Prokurátori bežne zoberú 500 alebo tisíc eur a sú presvedčení, že sa im nič nemôže stať,“ uviedol podpredseda ústavnoprávneho výboru parlamentu.

Rada v tejto súvislosti zdôrazňuje, že korupční prokurátori musia byť za svoje konanie spravodlivo potrestaní. „Rada prokurátorov však odmieta princíp kolektívnej viny a nehorázne tvrdenia politika, že prokurátori bežne berú úplatky. Vyzývame verejnosť, aby akékoľvek náznaky korupčného správania prokurátorov oznamovala orgánom činným v trestnom konaní,“ uviedol predseda rady Juraj Purgat.

Podporujú očistný proces

Dodal, že rada tiež vyzýva podpredsedu ústavnoprávneho výboru, aby svoje tvrdenie konkretizoval. V prípade, ak o korupcii prokurátorov má poznatky, aby ich oznámil orgánom činným v trestnom konaní a umožnil tak ich riadne vyšetrenie, alebo ak takýmito poznatkami nedisponuje, aby sa podobných nepravdivých tvrdení zdržal.

Rada tiež vyzýva poslancov národnej rady, aby za generálneho prokurátora vybrali osobnosť, ktorá svojím doterajším spôsobom života, morálnym a odborným kreditom zabezpečí posilnenie dôvery verejnosti v zdravú, efektívnu a proaktívnu prokuratúru ako jeden z pilierov právneho štátu.

„Rada prokurátorov aj naďalej plne podporuje očistný proces, ktorý na prokuratúre aktuálne prebieha a oceňuje prácu drvivej väčšiny prokurátorov, ktorí napriek atakom, ktorým prokuratúra čelí na súčasnej dejinnej križovatke, svedomito vykonávajú svoju prácu a prispievajú tak k napĺňaniu jej zákonného poslania,“ dodal Purgat.

Viac k témam: Rada prokurátorov Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Zavádzajúce a nepravdivé, rada prokurátorov sa ohradila voči výrokom Baránika o korupcii © SITA Všetky práva vyhradené.