Polícia začala voči fanúšikom Spartaka a Slovana trestné stíhanie, Kozák volá po vyvodení zodpovednosti (foto)

18.10.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 18. októbra, 16:16

Pri vytláčaní davu políciou zo Štadióna Antona Malatinského v Trnave bolo zranených šesť ľudí. Traja z nich boli jednorazovo ošetrení na mieste, ďalší traja boli so zranením hlavy prevezení do trnavskej nemocnice.

Policajti zasahovali počas zápasu Spartaka Trnava a Slovana Bratislava najmä v sektore hostí. Fanúšikov Slovana za pomoci donucovacích prostriedkov vytlačili zo štadióna a v policajnom kordóne ich po Kollárovej ulici vyviedli až k vlaku na železničnej stanici.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Futbalové derby medzi Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava ukončili výtržnosti (fotografie)

Usporiadateľ situáciu nezvládol

„V súvislosti s konaním osôb na samotnom štadióne polícia začala trestné stíhanie pre výtržníctvo, z ktorého sú podozrivé všetky osoby, ktoré neoprávnene vošli na hraciu plochu, ale aj tí, ktorí narušili verejný poriadok. Polícia požiadala organizátora o kamerové záznamy a súčinnosť pri stotožnení konkrétnych osôb,“ informovala trnavská policajná hovorkyňa Mária Linkešová.

Zároveň pripomína, že za verejný poriadok na štadióne je v zmysle zákona o športových podujatiach zodpovedný usporiadateľ takéhoto podujatia. Polícia tvrdí, že v nedeľu usporiadateľ situáciu nezvládol.

Počas bezpečnostných opatrení policajti riešili ešte pred zápasom tri osoby za priestupky. Dvom fanúšikom Slovana policajti uložili za porušenie zákona o športových podujatiach blokové pokuty vo výške 200 eur. Ďalší muž z fanklubu Slovana je podozrivý z vhadzovania pyrotechniky do davu.

Zápas Spartaka a Slovana, odvekých rivalov z čela tabuľky Fortuna ligy, bol označený ako rizikový. Najslávnejšie slovenské derby sa v nedeľu hralo necelú štvrťhodinu. Po tom, ako sa na ihrisko dostali tábory chuligánov z oboch strán rozhodca Glova zápas predčasne ukončil. Šláger bude mať teda dohru za “zeleným stolom”.

Každý divák je vzácny

Štátny tajomník pre šport na Ministerstve školstva vedy, výskumu a športu SR (MVVaŠ SR) Ivan Husár vyčíňanie fanúšikov verejne odsúdil.

“Myslím si, že tí, ktorí sa na ihrisku bili, na futbal nechodia. Chodia sa len pobiť. Rizikový zápas Fortuna ligy bol nezvládnutý v mnohých ohľadoch. Usporiadatelia z Trnavy ho minimálne podcenili,” uviedol Husár prostredníctvom tlačovej správy rezortu školstva.

Štátny tajomník zároveň predpokladá, že pre šport a samotný futbal budú vyvodené veľké tresty. Podľa neho takéto správanie ublížilo nielen futbalu a ekonomike futbalu, ale aj covidovému nastaveniu, keďže v súčasnosti je každý divák v hľadisku vzácny.

“Vyzývame vedenie slovenského futbalu, aby v tejto kauze postupovalo veľmi razantne. Ak boli zapojení aj priaznivci zahraničných klubov, je nutné riešiť kauzu aj s medzinárodnou spoluprácou,” doplnil Husár.

Vyvodenie trestov je na disciplinárnej komisii

V pondelok popoludní vydala k incidentu rozšírené stanovisko aj Únia ligových klubov (ÚLK) ako riadiaci orgán Fortuna ligy. Podľa ÚLK správanie sa priaznivcov bolo neakceptovateľné a potvrdzuje potrebu vyvodenia dôsledkov voči organizátorom duelu aj obom fanúšikovským skupinám.

“Pre nás je to obrovské sklamanie. 99 percent slušných ľudí si prišlo užiť zápas, no zvyšné percent ‘tiežfanúšikov’ bolo proti. Sú to ľudia, ktorým nejde o futbal. Je to nefér voči hráčom, fanúšikom, klubom a po takomto zápase budú trpieť všetci. Je to neakceptovateľné, a treba vyvodiť dôsledky, smerom k nedeľnému zápasu, smerom k fanúšikom, ktorí porušili zákon, ale aj koncepčné rozhodnutia smerom do budúcna. Takéto prejavy fanúšikov nemôžeme trpieť. ÚLK si dnes vyžiadala všetky podklady od delegovaných osôb, od rozhodcov, od oboch klubov, od Krajského riaditeľstva Policajného zboru, skrátka od všetkých, ktorí sa podieľali na bezpečnostnej otázke derby. Podklady pôjdu na analýzu a v stredu zasadne mimoriadne Prezídium ÚLK, ktoré rozhodne o športovom osude derby. Vyvodenie trestov v nadväznosti na organizačné zlyhania, či smerom k správaniu fanúšikov, je na Disciplinárnej komisii SFZ,” uviedol prezident ÚLK Ivan Kozák.

Bez vyvodenia zodpovednosti to nejde

Podľa Kozáka bude ÚLK dôrazne presadzovať, aby sa znova naštartovala diskusia, o ktorú sa snaží už dlhodobo.

“Skúsenosti zo zahraničia máme, tam sa dokázali vyrovnať aj s väčšími skupinami fanúšikov a problémy minimalizovať. O projekte spoteringu, ktorý funguje vo väčšine krajín na úrovni policajného zboru, už dlhodobo hovoríme na zasadnutiach expertnej skupiny ministerstva vnútra. Apelujeme na štát, aby sa situáciou začal zaoberať, aby prijal represívne opatrenia, aby sa dohľadali vinníci a prijali tvrdé tresty,“ vysvetlil prezident ÚLK.

„Apelujeme ale aj na to, aby sme prijali koncepčné riešenia smerom do budúcnosti, prevencia je v tomto najdôležitejšia. Musíme vedieť o tom, že sa k nám chystá skupina zahraničných fanúšikov z rôznych krajín a musíme vedieť voči nim zasiahnuť. A keď porušia pravidlá, prijať voči nim trestnoprávnu zodpovednosť. Veď v derby sme na ihrisku videli zástupcov viacerých zahraničných fanúšikovských skupín, čo je nepochopiteľné. Bez toho nebude existovať poriadok,“ doplnil Kozák.

Viac k témam: Chuligáni, Fortuna liga, Štadión Antona Malatinského, Výtržnosti fanúšikov
Zdroj: Webnoviny.sk – Polícia začala voči fanúšikom Spartaka a Slovana trestné stíhanie, Kozák volá po vyvodení zodpovednosti (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.