Žena mala porodiť sedem detí, na svet nakoniec priviedla devätorčatá, otcovi blahoželal aj prezident

0

Dvadsaťpäťročná žena z afrického Mali priviedla na svet devätorčatá. Detí pritom bolo o dve viac, ako pôvodne lekári identifikovali počas vyšetrení v tehotenstve.

Informoval o tom spravodajský portál BBC.

Halima Cissé deti porodila v Maroku, kam ju malijská vláda transportovala z dôvodu lepšej zdravotnej starostlivosti. Porodiť deväť detí je veľmi zriedkavé, navyše počas tehotenstva môžu nastať komplikácie znamenajúce, že niektoré deti neprežijú. Ako však uviedla malijská ministerka zdravotníctva Fanta Siby, päť dievčat a štyria chlapci sa narodili cisárskym rezom a sú v poriadku.

Lekári v Mali sa obávali o stav Halimy Cissé a devätorčiat, preto napokon zasiahla tamojšia vláda. Po dvoch týždňoch v nemocnici v metropole Bamako padlo rozhodnutie o presune do Maroka, kam rodičku previezli 30. marca. Očakáva sa, že matka a jej nové početné potomstvo sa vrátia domov do Mali o niekoľko týždňov.

Jej manžel, Adjudant Kader Arby, je stále v Mali so staršou dcérou páru, tvrdí však, že je so svojou ženou v Maroku neustále v kontakte a o budúcnosť rodiny sa neobáva. „Boh nám dal tieto deti. On je ten, ktorý rozhodne, čo s nimi bude. O to sa nebojím. Keď všemohúci niečo urobí, vie, prečo,“ povedal pre BBC Afrique. Hovorí, že rodina bola ohromená podporou, ktorú dostali.
„Všetci mi volali! Všetci volali! Malijské úrady volali vyjadrujúc svoju radosť. Ďakujem im … Dokonca mi volal prezident.“ Očakáva sa, že matka a jej deväť nových detí sa vráti domov o niekoľko týždňov.
Zdroj: BBC, EPA

Čo spôsobuje viacpočetné tehotenstvo?

Rhoda Odhiambo, reportérka pre zdravie BBC, hovorí: „Je veľmi neobvyklé, že k takémuto tehotenstvu dochádza prirodzene – často je to výsledok liečby neplodnosti – aj keď nevieme, či sa to stalo v prípade pani Cisse.“

Gynekológ Bill Kalumi z kenskej národnej nemocnice v Kenyatte však tvrdí, že k nim skutočne dochádza, iba ak je za tým liečba. Existuje mnoho dôvodov, prečo sa nasadí liečba neplodnosti. Ale najčastejšie sa v Afrike lieky na plodnosť predpisujú, keď žena vysadí hormonálnu formu antikoncepciu, pretože chvíľlu trvá, kým nabehne ovulácia, hovorí doktor Kalumi.

To potom môže mať za následok uvoľnenie niekoľkých vajíčok namiesto jedného počas mesačného cyklu ženy.

Mnohopočetné pôrody sú rizikové pre matku i dieťa – a žene, ktorá má viac ako štyri plody, sa v krajinách, kde je umelý potrat legálny, odporúča znížiť počet.

Nie je známe, či pani Cisse donosila svoje deti, ale väčšina tehotenstiev s veľkým počtom detí sa končí predčasne. A predčasne narodené deti – tie, ktoré sa narodia pred 37. týždňom – ​​sú vystavené riziku vzniku problémov, pretože majú nezrelé pľúca a sú kvôli slabému imunitnému systému náchylné na infekcie, ako je sepsa. 

Zdroj: Webnoviny.sk – Žena mala porodiť sedem detí, na svet nakoniec priviedla devätorčatá © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie